| DiannaMaria14 a întrebat:

Am cateva intrebari pentru studentii din cadrul Facultatii de Litere (Cluj sau Timisoara).

In primul rand, as vrea sa stiu in ce consta admiterea. Din cate am inteles, pot alege sa dau admitere din romana (daca aleg ca specializare limba si literatura romana), engleza, franceza, germana. Ma voi indrepta spre engleza, insa intrebarea mea este in ce consta mai exact proba de admitere? Este atat o proba scrisa, cat si una orala? In ce consta, care este tiparul si ce exercitii, etc se urmaresc?

De asemenea, ce parere aveti despre specializarile japoneza, chineza, coreeana, norvegiana etc? Credeti ca ar putea reprezenta un plus? Va rog sa-mi impartasiti impresiile despre cursurile din cadrul Facultatii de Litere daca sunteti studenti acolo.

Multumesc mult!

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Pot sa raspund doar pentru Timisoara caci acolo studiez eu.
La litere sunt 2 profile:
1. Limbi si literaturi care se axeaza pe limba romana si inca o limba straina la alegere. Admiterea o dai la ambele, ti se echivaleaza engleza daca ai un examen Cambridge CAE luat cu minim calificativ C. La admitere la romana din ce-mi amintesc c-am vazut era un text la prima vedere (poezie in special) ce trebuia comentat. Nu mai stiu daca era si altceva (eu n-am dat la romana, sunt pe alt profil dar am fost in sala cu un baiat care dadea romana-engleza)
La engleza sunt mai multe exercitii, chestii de gramatica si vocabular (parca o grila si sa completezi niste propozitii) + o compunere pe un subiect destul de comun.
2. Limbi moderne aplicate
Aici studiez eu. Aici dai obligatoriu 2 limbi straine si la ambele ai admitere. Din nou e valabila echivalarea examenului de admitere daca ai un examen serios dat.
La engleza e posibil sa fie acelasi tip de subiect ca la primul profil, poate putin mai greu, nu stiu.
Eu am mai dat la franceza unde am avut vreo 20 de grile si o compunere.
Nu dai proba orala la nimic, poate la romana sa vada cum te exprimi oral, dar nu cred.
Nu stiu cum sunt cursurile la primul profil dar stiu doar ca o sa-ti dea destul de mult de citit, tot felul de carti si tipuri de literatura.
Un an nou fericit!

| Shimozukushiki a răspuns:

Tocmai mă entuziasmasem când am văzut,, studentii din cadrul Facultatii de Litere" dar mi-a picat fața când am văzut,,(Cluj sau Timisoara)."

| DiannaMaria14 explică (pentru Shimozukushiki):

Haha! Accept orice raspuns atunci, nu conteaza daca nu esti studenta in Cluj sau Timisoara. Astept raspunsurile si impresiile tale! Multumesc!