| anonim_4396 a întrebat:

Hey, am nevoie de ajutor. Anul acesta dau examenul la clasa a 8 a si nu ma pricep foarte bine la alegerea profilului pe care vreau sa merg. Mie imi place matematica, asa ca doream sa merg pe stiinte ale naturii dar problema este ca eu nu ma descurc la fizica si chimie. Pe de alta parte imi place si romana, adevarat ca imi place mai puțin ca matematica, așa ca doream sa merg pe stiinte sociale, dar problema este aici de teza la engleza sau franceza pentru ca nu ma pricep foarte bine, mai mult de 5 nu cred ca iau. Acum întrebarile:
1. Unde este mai usor, mate info sau stiinte ale naturii? Si la ce se da bacul si tezele la fiecare?
2. Unde este mai usor filologie sau stiinte sociale? La ce se da bac si la ce se da teza?
3. Care este dupa parerea voasta cel mai bun profil? Si daca mai aveți si alte informatii legate de liceu, ar fi minunat

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| zurick a răspuns:

Anul ăsta dau bacul laughing Termin mate-info aşa că dacă ai în special întrebări despre acest profil,întreabă- mă.
Ce este mai uşor depinde de tine,orice materie poate deveni un calvar dacă nu este pentru tine.Cât despre fizică sau chimie,nici eu nu sunt mare fan şi nu regret profilul.
La mate-info dai teze obligatoriu la mate,română şi informatică, iar la alegere dintre biologie, fizică şi chimie, iar bacul la română, matematică M1 şi la alegere dintre biologie (ori din 9-10 ori din 11-12),fizică (2 capitole la alegere dintre termodinamică. electro, mecanică sau optică, info şi chimie organică sau anorganică. Bacul la ştiinţele naturii e la fel doar că dai m2 la mate, iar la teze la ştiinţele naturii alegi 2 dintre bio, chimie, fizică şi obligatoriu ro şi mate.
La filozofie vei face latina până în a 12 a, iar la ss până în a 10a, în schimb matematica nu o mai faci din a 10 a la filo şi în a 12a până în a 12a (oricum nu se compară matematica )
La filo dai teza obligatoriu la ro, latină şi la alegere dintre engleză şi franceză, istorie/ geogra, iar la ss engleză sau franceză, istorie/geogra, română şi o materie socio-umană(logică în a 9 a, psihologie în a 10a, sociologie sau economie în a 11 a şi filozofie în a 12 a) Iar bacul la ambele la română,istorie obligatoriu şi la alegere între filzofie,economie, geogra, psihologie, logică, sociologie.

| Alexandra72113098 a răspuns (pentru zurick):

Mulți îmi spun sa aleg stiinte ale naturii, si sa nu aleg mate-info fiindcă este greu. Cred ca voi alege între științe ale naturii sau mate-info. Încă o întrebare: La informatică este greu, la teză, teste? Si la mate info am înțeles de la o prietenă ca faci doar algebră, este adevărat? Care a fost parerea ta despre acest profil? Ar merita sa merg?

| Alexandra72113098 a răspuns (pentru zurick):

Mulți îmi spun sa aleg stiinte ale naturii, si sa nu aleg mate-info fiindcă este greu. Cred ca voi alege între științe ale naturii sau mate-info. Încă o întrebare: La informatică este greu, la teză, teste? Si la mate info am înțeles de la o prietenă ca faci doar algebră, este adevărat? Care a fost parerea ta despre acest profil? Ar merita sa merg?

6 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

Am uitat să -ţi spun, dai o să dai indiferent de profil competenţe la bac la română, o limbă străină la alegere şi competenţele digitale. La mate-info poţi da şi un atestat la informatică, înainte de bac, dar nu este obligatoriu şi nu îţi influenţeayă intrarea în bac.
Ce fel de informaţii legate de liceul vrei?

| Alexandra72113098 a răspuns (pentru zurick):

Sincer aș merge cu toată încrederea pe mate info, dar meditatoarea mea nici nu vrea să audă că ma duc acolo. Nu înțeleg de ce toată lumea fuge de mate info. Îndrăgesc matematica si de asta vreau sa ma duc pe acest profil. Si mai am o întrebare, eu nu prea am înțeles fizica si chimia, poate este si din cauza doamnelor deoarece nu puteam înțelege nimic din ceea ce spun. Daca nu cunosc fizica si chimia din generala ma poate afecta mult la liceu? Adica pot recupera la liceu aceste 2 materii?

| zurick a răspuns (pentru Alexandra72113098):

Cum sunt tezele sau testele la informatică depinde mult de profesor, nu cred că o să fie neapărat aceaşi experienţă ca a mea.Îmi amintesc prima oră de fizică şi ştiu că ne-a spus că nu îi pasă dacă ştim materia din clasele 6 -8 şi că avem toţi şanse egale, avea dreptate ştiu oameni care habar nu aveau fizică înainte. Faza este că materia importantă e structurată în clasele 9-10( importantă pentru că dai bacul din ea) şi în fiecare semestru e un capitol diferit din cele pe care ţi le-am spus mai sus, aşa că sigur poţi învăţa.La chimie nu m-am omorât sincer, dar cred că poţi învăţa.(plus că din a 11-a ai doar o oră pe săptămână de chimie adică la fel cu ora de istorie ca să+ţi dai seama laughing )
Eu te sfătuiesc să dai unde vrei tu pentru că mai bine regreţi o decizie pe care ai luat-o tu, decât una pe care au luat-o alţii pentru tine. Aştept alte întrebări dacă mai ai happy Mult succes la evaluarea naţională ^^

| Alexandra72113098 a răspuns (pentru zurick):

Succes și ție la bac! Momentan nu mai am întrebări. Mulțumesc mult pentru informații!