| ysabela21 a întrebat:

Am nevoie de un eseu liber despre iubire, sa pot lua cateva idei (dar sa fie ceva fain)!

Răspuns Câştigător
| ammy12 a răspuns:

Iubirea e ca un val, te face sa nu mai fii stapan pe tine,ai un alt stapan, nu mai esti tu. Shakespeare cu "Romeo si Julieta",a adus cel mai frumos omagiu acestei varste,surprinzandu-i esenta : iubirea, apropiindu-se de eroi cu dragoste,tandrete, intelegere, facand din doi eroi simbolul iubirii adolescentine dusa pana la sacrificiul suprem. Iubirea este unica, este absolut ireductibila, ea nu se mai repeta.In momentul in care iubesti poti spune ca etsi un om fericit, deoarece simti si tu la randul tau sentimentul acela suprem. Iubirea este o tema inepuizabila si oricat s-ar scrie despre iubire, mai raman inca multe de scris.Deci dragostea este salvare dar si motiv pentru a trai, deoarece atunci cand crezi ca nu mai ai nimic de facut cu viata ta gasesti pe cineva pentru care merita sa traiesti. Dragostea este totul, de la fluturasii ce ii simti in stomac cand cineva iti zambeste pana la cea mai indepartata stea, deoarece toate au fost construite de Dumnezeu din dragoste pentru noi, oamenii, asa ca si noi ar trebui sa facem totul din dragoste.

Poate te-am ajutat putinkiss!

1 răspuns:
| LexuDeea a răspuns:

Iubirea nu te ajuta cu nimic în viata pentru ca iubirea e însasi viata, nu e un lucru pe care il folosim doar atunci cand suntem in dificultate. Ea face parte din fiinta noastra, sta la baza existentei noastre. Inconstient iubim si suntem iubiti la randul nostru. Inconstient oferim sentimente si primim la rândul nostru sentimente. Involuntar suntem invaluiti de pasiuni împartasite si neîmpartasite, de pasiuni interzise si de pasiuni care isi gasesc forta sa existe in ciuda tuturor. Iubirea nu cauta sa se defineasca, nu se cauta, nu se cere, pur si simplu se simte, se traieste, te bucuri de ea în fiecare moment. E mereu acolo în interiorul tau chiar si in momentele in care tinzi sa crezi ca ea nu mai exista. In realitate este mereu acolo doar ca uneori nu mai stim cum sa o scoatem la iveala. Iubirea nu se sfârseste niciodata pentru ca ea este temeiul existentei, temeiul tuturor lucrurilor.În fiecare lucru pe care îl facem exista putina dragoste, putina tandrete, putina bunatate. Suficienta însa pentru ca acel lucru sa fie facut bine la momentul lui. Pana si ura se naste tot din iubire. A nega ca acest sentiment exista e ca si cum ti-ai nega propria existenta. Iubirea e sentimentul care ne întregeste, care uneste suflete, care le desparte. E acel ceva care te face sa zâmbesti si care uneori îti fura o lacrima, doua, trei. Iubirea se defineste prin "dragoste". Iubirea inseamna cuvinte frumoase sau vorbe pur aruncate la întâmplare. Iubirea nu cere nimic în schimb, se hraneste din iubirea celorlalti si ea la rândul ei hraneste alte iubiri. E un cerc vicios în care nimeni nu pierde, în care toti ies învingatori într-un fel sau altul. Iubirea te creeaza si iubirea te distruge. Te renaste ca mai apoi sa te omoare din nou. Ne pare ca iubirea aspira la absolut când de fapt cere atât de putin. Iubirea se identifica cu fiecare dintre noi si astfel fiecare are propriul sau mod de a o arata. Iubirea se manifesta într-o infinitate de feluri caracteristice unei infinitati de oameni care iubesc dar care de cele mai multe ori nu stiu sa descopere în ei acest sentime