| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie sa invat engleza urgent. Gen in 2 ani sa o stiu. Sa stiu sa creez compuneri si sa vorbesc fara sa ma bâlbâi. Ce aplicatii sau site-uri imi recomandati. Pentru gramatică+exercitii. Am nevoie de ceva ce voi ati folosit si ati observat ca progresati.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| TheRealFantasy a răspuns:

Ce zici tu acolo ar insemna B1/B2, ceea ce e destul de dificil de realizat in doi ani chiar si cu ceva pregatire dinainte.
Aplicatiile sunt distractive dar nu inveti engleza cu ele, sunt doar un "antrenament". Mie mi-a placut Memrise, am auzit si de Duolingo...
In schimb cel mai usor e sa vorbesti si chiar sa scrii iar si iar, de preferat cu vorbitori nativi, asculta muzica in engleza si cauta versuri, cauta filme in engleza subtitrate, ajuta oarecum, dar asta ca un fundal, gramatica de baza nu poti decat sa o inveti, un curs sau un profesor ar fi perfect, ca materia este peste tot pe internet, dar trebuie sa fie cineva sa o sintetizeze. Scoala ar fi o metoda buna si moca, poti eventual sa iei cartile din magazin daca nu esti la liceu/scoala.

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Te inscrii la un curs intensiv sau iti iei un profesor particular.
De pe "site-uri" nu poti invata la nivel mediu-superior in 2 ani, sa stii sa faci si compuneri corecte.

| Legion7X a răspuns:

Http://www.marplo.net/engleza/lectii-audio-video

Uite aici un site deși consider că ar trebui să cumperi niște cărți de engleză cu gramatică dacă vrei să afli mai multe.
Pe net îți explică anumite chestii dar nu în detaliu ca într-o carte de engleza cu gramatică.
Sunt multe chestii care sunt explicate gramatical unele mai avansate nici nu se găsesc pe siteurile de engleză românești ci doar pe siteurile englezești Cambridge dictionary.
Ca de ex :
Used to tradus gramatical se mai traduce și înainte sau cândva atunci când există o opoziție dintre un obicei care era la trecut și unul care este prezent.
He used to love sport
Înainte iubea sportul
He used to like play games
Înainte îi plăcea să joace jocuri
Used to be much more generous
Înainte era mult mai generos
Used to be a store
Cândva era un magazin

sau

Verbul be în limba engleza sunt o grămadă de expresii care au sensuri modale ca: be to, be able to, be suposed to,
Construcția be to + verb este folosită pentru a da o instruire or o comandă.
√You are to do your homework
Tu trebuie să-ți faci temele

√The doctor says that l'am to make an appointment to come back next month
doctorul spune că trebuie să fac o programare să revin luna viitoare.

√He was to do his homeworks
El trebuia să-și facă temele
folosit cu was > arată trecutul pers 3 -a

Be able to este la fel precum can Îl folosim atunci când vorbim de capacitatea de-a face ceva

√She won't be able to concentrate
Nu va putea să se concentreze

√I am very sorry but l am not able to give you that information
Îmi pare foare rău dar nu pot să-ți dau acea informație

Be supposed to este folosit pentru a vorbi despre obligații, aranjamente.

√Where were you? You were supposed to be at party!
Unde erai trebuia să fi la petrecere.

You are supposed to have un hour for
lunch. That's the law
Ar trebui să ai o oră la cină asta este legea. > ( arată obligarea, aranjamentul cum este stabilt de cineva.)

Acesta mai este folosit și pentru a vorbi despre așteptările oamenilor

√I'm gonna get a train over to Cluj the place where it is supposed to be something nice of seen
O să iau trenul până la Cluj locul unde ar trebui să fie ceva drăguț de văzut

√It is supposed to learn better if he wants to be the top of the class
Ar trebui să învețe mai bine dacă dorește să fie cel mai bun din clasă

To be supposed to poate fi folosit și atunci când vorbim despre ceva care nu ni se permite să facem sau nu avem voie folosit cu negativul.

You are not supposed to get in there!
Nu ai voie să intri acolo
I am not supposed to tell you this information
Nu am voie/ mi se permite să-ți spun această informație.
You are not supposed to touch that wire it is dangerous!
Nu ai voie să atingi acel fir este periculos!

| BogdanBz a răspuns:

Cursuri de engleza foarte bune gasesti pe anumite site-uri. incearca eurocor daca il gasesti. E foarte util si poate fi un prim pas important spre a invata. In 2 ani poti fi de asemenea autodidact. Uita-te la cat mai multe filme, seriale, emisiuni in engleza si atunci cand vezi ca intelegi orice din film, fara subtitrare, esti pregatit.

| SynapseNinja a răspuns:

Îți recomand să te duci undeva la pregătire, că acel profesor/profesoară ești sigur că ceea ce te învață este și corect. Ca să progresezi trebuie să fii atent atât la școală, dar și la pregatire și sa o tratezi cu seriozitate. Dacă folosești o aplicație, nu ești sigur pe ceea ce te învață sau dacă este corect, este sub nivelul la care iți dorești.

| biebybi a răspuns (pentru SynapseNinja):

Cartea de engleză...

| AleexisViol3t a răspuns:

Ai putea incerca cateva ore de meditații cu un profesor, sau daca nu sunt diferite aplicatii pe care le poți descărca, gen duolingo, sau pe internet.

| conny444555 a răspuns:

Pai conteaza, daca vrei americana te duci in America, dar daca vrei Britanica se incata in Romania, iti recomand sa faci scoala! Dar e nasol ca daca nu ai stat de la 3 ani pe jocuri in engleza, nu vei putea sa inveti chiar asa de repede, eu de la 3 ani ma joc jocuri americane, si acum sunt as la Engleza Americana! Iti urez Succes!

| anafasie a răspuns:

Incearca site-ul : Stiu Engleza! Sper ca te ajut! Funda!