| MaTeOGG a întrebat:

DAU FUNDA!
Vreau sa invat sa vorbesc in engleza flyent. Daca ati stii aplicatii ar fi genial. La anul ma duc la liceu, si am nevoie de engleza. Stiu regulile, stiu sa scriu, nu stiu sa port o conversatie. Trebuie specificat ca aplicwtia trebuie sa fie pentru Android. Sau un site. Si ala e bun.

Răspuns Câştigător
| Hedeya a răspuns:

Incearca aplicația duolingo eu o folosesc pentru a învăța limba germana. Succes

4 răspunsuri:
| Iyulia3712 a răspuns:

Nu o sa rezolvi nimic cu aplicatiile. Cea mai buna solutie este sa te uiti la multe filme/seriale in engleza, cu subtitrarea tot in engleza. Asa vei invata cel mai bine, o gramada de vocabular, modul in care se aseaza cuvintele, cum se poarta conversatiile. In plus, retii inconstient foarte mult, cu alte cuvinte: iti intra in cap fara sa te chinui. Deci, de acum tot ce vezi: filme, seriale, video.uri pe Youtube, sa fie toate in engleza si subtitrate tot in englezabig grin

| MaTeOGG explică (pentru Iyulia3712):

Eu stiu gramatica. Vreau sa vorbesc, cu accent, cu toate cele.

| FaraNume1245 a răspuns (pentru MaTeOGG):

Citind de pe o aplicație sau site cu siguranță vei dobândi accent britanic.

| Iyulia3712 a răspuns (pentru MaTeOGG):

Pai tocmai de asta, un accent si vocabular dezvoltat nu-l vei dobandi niciodata de la scoala sau de pe vreo aplicatie stupida. Asta cu engleza pe aplicatii chiar e buna. Singurele metode, daca vrei sa faci ceva calumea sunt: Ori prin discutii libere cu un nativ, ori vazand auzind si citind discutii libere intre nativi. Simplu.