| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie urgent de ajutorul vostru. Anul acesta o sa dau bacul si sunt foarte ingrijorata. O sa dau la romana, istorie si geografie si imi este foarte frica ca nu o sa am timp sa termin de invatat tinand cont ca esye foarte greu. Daca astazi invat o lectie la romana sau geografie peste cateva zile nu mai stiu nimic crying. As vrea sa ma sfatuiti cum sa nu mai iit comentariile si cei care ati dat bacul pana acum daca puteti sa ma ajutati cu comentarii mai usoare in special la istorie. Este o lectie la istorie "Statul roman modern de la proiect politic la realizarea Romaniei Mari care este foarte mare si nu pot sa inteleg absolut nimic din ea.Cine poate sa imi explice putin cum sta treaba? Va rog frumos sa ma ajutati ca mai sunt 2 luni si sunt foarte panicata!crying. Va multumesc frumos pentru ajutor!

7 răspunsuri:
| DeathIncarnate a răspuns:

Stai linistita ca luam bacu, dai in *** de bulangii pe aia care ne sperie

| ribe a răspuns:

Daca va faceti griji cei care dati la romana, istorie, geografie e grav.

| PorcușorulDeGuineeaV a răspuns:

Stai calma...stai numai pe invatat si totul o sa fie ok

| Public22 a răspuns:

Uite care e treaba, fa cateva variante de bac pentru fiecare materie, in fiecare zi cate 6 variante, adica cate doua de materie. Vezi cum te descurci. invata lectiile care sunt obligatorii pentru bac. Daca spui ca uiti tot ce inveti, asta e pentru ca inveti mecanic, incearca sa intelegi ce citesti, logic. Pune-ti singura intrebari cu referire la lectia pe care ai invatat-o. Stai linistita, bac-ul nu este chiar asa de greu precum crede toata lumea. Comenrariile la romana, nu trebuie sa le inveti, fa-le singura cu textul in fata. fiecare varianta la romana, partea a 3 a trebuie sa faci un comentariu. Ideea este sa te uiti bine in cerinte, nu trebuie sa omiti asta, dupa cerintele alea esti punctata. Deci concluzia este sa nu-ti irosesti timpul invatand gresit. Despre istorie si geografie nu stiu ce sa spun, nu am dat bacul la niciuna, cu romana e usor, invata rezumatele la toate operele, asta cred ca este usor, dupa poti sa faci prezentarea romanului pe momentele subiectului, opinia ta proprie si multe alte cerinte care nu-mi vin acum in minte. Partea a doua oricine poate sa o faca, este vorba de un text argumentativ, iar primul subiect o sa fie un text cu 9 cerinte, zic eu relativ usoare. Sper ca te-am ajutat. Succes!

| Floreenofficial a răspuns:

Salut! happy
Vei da la aceleasi obiecte la care am dat si eu!
Pai probabil ca nu vei termina la timp, desi sper, iti doresc asta.Nici eu nu am reusit, m-am prezentat la examen cu destul de multe goluri, dar am stiut chestiile de baza, am luat o medie frumoasa, dar am muncit mult.Si eu aveam senzatia asta ca uit.Nu te mai concentra pe tot, axeaza-te pe ce este mai important din orice lectie inveti.La comentariile de la romana stiu ca este o structura...la inceput o introducere cu niste date despre autor, carui curent ii apartine opera, definitia romanului, a nuvelei, etc.si apoi treci la actiunea propriu-zisa, dar crede-ma ca e foarte important sa dovedesti ca stii ce se intampla in opera respectiva ca si cum ai fi citit, desi multi am invatat pe de rost laughing, trebuie sa convingi corectorii ca ai "citit" opera, asa ca da cat mai multe detalii.Pai invat-o pe bucati.Si apropo de istorie.Eu aveam in caiet o lectie foarte mare numita "Criza orientala" pe care am ocolit-o mereu.De fapt, nu am invatat-o niciodata calumea.Nici nu stiu daca am citit-o in intregime vreodata si mi-a picat la subiectul al 3-lea la bac la istorie si am luat 8, 50.Cred ca la subiectul al 3-lea am primit destul de putin, sau oricum nu mi-au acordat destul de multe puncte (cred)datorita faptului ca nu am stapanit calumea lectia aceea si am cam batut campii.Axeaza-te la cele 3 obiecte pe ce este esential! Succes! happy

| vega358 a răspuns:

Nu fii panicata! stai calma si vei invata. multa bafta

| diaac a răspuns:

Chiar ca pari foarte ingrijorata. Stiu ca e ultimul lucru la care te-ai gandi, dar cel mai bine este sa te relaxezi. Cel mai bine inveti cand esti calma si te simti destul de in siguranta, important este sa ai rabdare si incredere, lectie cu lectie sau chiar paragraf cu paragraf daca e nevoie, sa te concentrezi la ceea ce studiezi si nu la griji in legatura cu bacul. Si eu mi-am facut griji, mi-am crezut profesorii si parintii ca bacul e foarte greu si trebuie invatat enorm si nu stiu cate ore pe zi si ca imi determina viitorul... Nu a fost chiar asa. Nu este chiar atat de dificil. Acum tu stii, ai atatea simulari si vezi ce note iei si unde mai ai de invatat - cand am dat eu nu era nicio simulare de bac. Incearca sa eviti invatatul mecanic. Ai materii la care pare tentant sa tocesti, dar asa le uiti. Nu mai invata lectii si comentarii pe dinafara, ca daca nu ai memorie de elefant (inclusiv in situatii de stres cum e un examen) e munca in zadar sa memorezi. Mai bine ia rand cu rand lectiile, intelege despre ce e vorba, fa exercitii de aprofundare din manual, formeaza-ti pareri personale. Eventual asociaza informatii pe care le inveti cu imagini, cantece, orice te ajuta pe tine sa memorezi. Si mai citeste din cand in cand lectiile. Sau ai putea sa le inregistrezi cand le citesti si sa le mai asculti din cand in cand (dupa ce le-ai inteles) - cu cat le auzi mai mult, iti si raman in memorie. Eu asa mi-am luat examenele la licenta. Oricum, relaxeaza-te, aminteste-ti ca in cel mai rau caz, daca nu iei bacul, chiar si atunci mai ai o sansa in toamna, o sansa la anul... si este foarte probabil sa il iei chiar din prima. Pune-ti o muzica sa te relaxeze sau fa o baie cu spuma ceva si invata concentrandu-te pe materie si ce inseamna, ce logica are. Succes!