| Sabryy a întrebat:

am o intrebare disperata. Eu iau numai 10 si noua. O data am luat un 8 la isto si parintii m-au certat rau si m-au batut. Acum cateva zile am aflat ca am luat 5 la test la bio. Mi-e frica sa le zic. Ce sa fac? Am nevoie de ajutor moral din partea voastra. Urmarile pot fi ingrozitoare!

Răspuns Câştigător
| uirebitpunctro a răspuns:

Draga "hei",

Cunosc oameni care au mers in scoala doar pe note medii sau chiar la limita, dar au reusit foarte bine in viata.
Si mai cunosc premianti care s-au dovedit niste nulitati dupa terminarea scolii.

A reusi in viata nu inseamna sa mergi numai pe 9 si 10 la scoala.
A reusi in viata inseamna sa faci ceea ce-ti place si sa castigi si bani din asta ( suficienti bani).

Daca parintii tai te-au batut pentru un 8, urmatorul pas logic ar fi sa te ucida pentru un 5 ( ceea ce este putin probabil sa se intample).

Tot ce ai de facut este sa le spui verde in fata ca ai luat un 5, dupa care sa iei un par sau o curea si sa i-l aduci lui taica-tu.

Daca il foloseste, ai scapat de toate problemele si vei obtine si beneficii ( 6 luni de spitalizare in care nu va mai trebui sa mergi la scoala).

Daca nu-l foloseste, inseamna ca nu e chiar atat de inchis la minte si ca mai exista inca o speranta pentru sufletul lui de parinte ultraautoritar ( la taica-tu ma refer).

Ar mai fi si o a treia posibilitate : sa mai iei niste note proaste ( inca doi de 5, eventual un 4 si un 2 ).

In felul acesta le vei da o veste atat de socanta incat se vor bloca si creierul le va face scurt circuit.

Data viitoare cand vei lua un 7, te vor duce la cofetarie si te vor trata ca pe un geniu.

Ti-o spune un fost elev si fost adolescent care a mancat atata bataie de la taica-su (Dumnezeu sa-l odihneasca!), incat s-a obisnuit pe viata cu bataia si il lasa rece un pumn in nas sau un cap in gura.

Crede-ma, exista si lucruri mai rele decat sa te bata taica-tu pentru un 5.

De exemplu:
- sa te calce tramvaiul in ziua absolvirii scolii;
- sa-ti fi contactat de dentistul tau si sa ti se transmita ca ai luat hepatita C la ultima lucrare dentara;
- ori sa sari din avion la 5.000 de metri si sa constati ca nu ti se deschide parasuta.

Deci, da-l in ma-sa in cur de 5 si fi barbat! Bafta!

29 răspunsuri:
| babyblue a răspuns:

Doamne...ai luat 8 si te-au batut?:O:O:O
In cazul asta nu tu esti de vina, ci parintii tai. Ei ar trebui sa te sprijine, sa te ajute la bine si la greu, nu sa te bata pentru un 8.
Ce pot sa iti zic? Incearca sa vorbesti cu ei, sa le explici ca ai avut o problema in ziua in care ai da testul', te-a duru capu' sau ceva de genu'. Le promiti ca nu se va mai repeta si ca vei face tot posibilul sa iti refaci media.

Stai linistita.O nota mica nu e un capat de lume.
Iti urez noroc si multi de 10.nerdD

| TeoPT a răspuns:

Îmi aduci aminte de mine acum 3-4 ani.

8.60 la mate în a V-a. Aoleu! Zici că am rămas repetent.
Și 14 puncte din 28 la olimpiadă la mate. În a VI-a. Pedepsit 3 săptămâni.

Acum i-a venit și maică-mii mintea la cap. Și mie, de altfel. Înainte nu aveam nici un cuvânt de zis. Acum dacă eu consider că mă ceartă pe nedrept încep să urlu și se rezolvă.

Scuze că nu-ți pot da un răspuns la întrebare, dar, știi cântecul ăla, amintirile mă chinuiesc, amintirile mă răscolesc...

Baftă

| MaXim1trafic0de1drogusoare a răspuns:

Uite... daca ai luat un 5 la bio... nu e asa mare tragedia(e bio). Incearca sa discuti serios cu profa si sa iti deie sanse de a-ti mari cumva nota, sau de lua 10 pentru salvarea mediei.
Cu parintii alt buclug happy :
-le spui sincer, asa:,, Astazi, am aflat ca am luat la bio o nota care mie nu-mi prea convne.Am invatat din greu, cand mi-au spus colegii in ultimele minute ca vom d test.Am incercat sa retin ceva...dar n-am prea reusit.Stiti si voi ca avem unele problema. pe la scoala(nu stiu' daca ai :\ )si profesoara mie nu mi-a spus c vom da test, cum s-a mai si intamplat.
-daca nu merge bine asta, atunci merg la ei si le spui c la bio am luat o nota care ma deranjeza extrem de mooolth sad si nu stiu' ce sa fac ca sa o indrept.Ma chinui sa o maresc, dar lectia aceea chiar nu o pot intelege.Citesc ore in sir pe ea, dar capul asta a meu nu prea prinde.Incerc si las din timpu' pentru. trait, pentru a invata, caci asa m-ati invatat sa iau doar note bune, dar tot nu prea prnd informatiile.
-daca nu te vor intelege (oricum mai bine afla de la tine nu d la altii)n-ai ce sa fci si trebuie neaparat sa te pui doar sa inveti.Pentru a inteleg lectii, in caz c nu prea reusesti, poti sa-ti iei un creion de o culoare intensa sau grafic, s sa subliniezi pe carte ceea ce ti se pare mai esential. Apoi le treci pe o coala curata si incerci sa le retii.La final mai citesti de cateva ori lectia si la test sau raspuns adaugi anumite detalii.Profii de obicei raman surprinsii daca stii esentialu si inca cateceva si te lasa cu o nota ft. bona jos.
Sper ca te-am ajutat, daca' nu da-o-n muci si pe nota, ca mai iei uh si altele mai bune, si incepe sa le spui pe cele bune parintilor i pe cele rele mai la final.happy

| chemicalX a răspuns:

Nu inteleg, spuneai ca iei numai 9 si 10, dar cum ai devenit asa slaba?
sfatul meu e sa le spui ca ai luat aceea nota pentru ca n-ai inteles nimic si vrei ca parintii sa te ajute sa fii buna in continuare, poti sa le spui ca acum e o perioada grea ai mult de invatat thinking

| MiHaI a răspuns:

Mie pentru 8 imi faceaui statuie

| Lisa a răspuns:

O sa te taie ca pe-o vaca!

| kosminica a răspuns:

Nu inteleg parintii astia, pe mine parinti nu m-au batut nici o data si mai ales din cauza unor note. Cred ca ar trebui sa vorbesti cu unul dintre ei cu care te intelegi mai bine s-au ar trebui sa le ecplici ca iti e frica de ei de aia nu le spui notele si poate o sa isi schimbe tactica. Ar trebui sa vorbesti cu profesoara de bio si sa o rogi sa te ajute nu stiu.Nu stiu cu ce te pot ajuta. Cred ca din aceata cauza copii ascund lucruri de parintii si ei spun ca noi nu vorbim cand de fapt le spunem un adevar care doare te cearta sau mai rau te bat, asta e ingrozitor. nu am mai auzit de ceva vreme despre astfel de cazuri.

| MyYLife a răspuns:

Doamne fereste-ma! Pt. un 8 te-au batut? Pai ce sa zici de mine ca iau note mult mai mici(6, 7,8 sau poate chiar zece in cazurile usoare).Nu m-au batut niciodata pentru. o nota mai mica, e un fleac! In cazul tau e ingrozitor. Apeleza la vecinii sa rude sau un cel mai rau caz protectia copilului.Nu poti ramane maltratata toata viata cauza une-i note.Parinti tai nu sunt rai e putin spus sunt niste monstri! Scz de expresie dar asta e adevarul.Nu am idee cum te-am putea ajuta dar, mai ales in cazul meu nu stiu cum te-as putea ajuta.Nu am idee ce parinti ai tu.Nu as suporta o astfel de situatie.Ai o copilarie urata!

| MyYLife a răspuns:

Pt.un 8 mie imi dadeau vacanta in Dubai!

| ciupyx a răspuns:

Ori iti cauti alti parintii ori apelezi la protectia copilului.

sau ai putea sa le spui sa citeasca personalitatealfa.com. poata invata si ei ceva despre importanta notelor in societatea de azi

| anadragutza a răspuns:

Te ajut! modifica si uh 5

| GoAndFuckYourselfWithAKnife a răspuns:

Na si ce?! eu am luat numai 10 inainte, putini 9, si am incheiat 10 p linie pe primul semestru.si prima mea nota la mate a fost un 4! de fapt un 3/4straight face si ce mi-au facut? nimicstraight face. spune-le ca nu conteaza atat de mult notele, ci ceea ce ai in cap.si spune-le ca nu ai avut timp sa inveti,sau ca in timpul testului te-au tot strigat colegii si nu ai avut timp sa completezi rasp, sau zi-le ca u ai luat cea mai mare nota din cls, ca profa v-a dat un test fff greu pentru ca ti-a prins colegii pe coridor.

| GoodIntentions a răspuns:

Eu iau 5 si`mi dau orice.

| NOBODY a răspuns:

Spânzură-te.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hei, si eu iau tot numai 10 si 9 si anul' asta am schimbat profu la mate. faza e ca de la 10 am trecut la 8 si 7 si in clasa e o colega care invata mult mai bine ca mine anii trecuti imi iesit amandoua pe locul intai dar acum, eu o sa ies pe doi asa ca parintii (mama mai ales) nu-mi mai da voie la computer (acum e plecata in oras), nu ma mai lasa sa vorbesc cu colegii, mi-a sters toata lista de prieteni din messenger, mi-a intrat pe contul de facebook si cireasa de pe tort, mi-a luat mp4 playerul, a sters tot de pe el si si-a bagat ea muzica populara- ma cearta zilnic.alaltaieri imi terminasem temele si stateam pe calculator, cu aprobarea ei, desigur. am stat vreo 50 de minute si a inceput sa faca crize ca eu nu fac suplimentar la mate, ca aia e mai buna ca mine, ca nu stiu sa fac nimic si chetii din astea. e urat cand parintii vor sa fii tu ce n-au fost ei si te trateaza doar ca pe un obiect de fala, nu ca pe un copil, si inca ceva: nici mie nu-mi place biologia! daca ai un mp3 Inca refugiaza-te in dulcele sunet al muzicii- eu ascult evanescence, tokio hotel si nighwish sau epica uneori, ascunde-te in spatele unei poezii de blaga sau bacovia si zambeste la o gluma din desene animate... mi doar asta imi mai scoata un zambet de pe fata, dar din ce in ce mai rar, caci nici muzica nu mai pot asculta, nici la desene nu ma mai pot uita (ma uitam la naruto pe net)... cam atat pot spune, cat despre acel 5, cred ca daca o sa le-o spui o sa o patesti raa cu asta numai bunul Dumnezeu te poate ajuta! Pacea fie cu tine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca tot suntem pe educatie si cultura generala...Bataia, daca o sa fie, o sa treaca, e neimportanta; dar ce o sa faci mai departe cu notele?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Arunca-te de pe un pod... taie-ti venele sau impusca-te si pleaca dr*cu cu intrebarile tale stupide de pe TPU

| Rustin a răspuns:

La taicameu ii placea sa ma arunce de la etaju 9 cand luam nota 4

| Työlki a răspuns:

Nu e primul 5 si nici ultimul!

| Cristian0884df11 a răspuns:

Acunde-te in Beci sigur nu te vor gasilaughing))

| VladSilviu a răspuns:

Eu sunt in clasa a 9... cu notele stau bine zic eu. nici 3 nici 10 sunt de 5-6-7-8 la obiectele importante, mamei mele ii convine situatia scolara, numai ca am o problema la chiulit,. decat sati pierzi timpu cu o ora de mate plictisitoare. mai bine merg la o bere cu baietii ma simt bine dupa care merg la scoala cu chef de panarama, mai iau cativa de 3-4 laughing dupa care ii scot inapoi in zilele urmatoare.winking

| GumitzaXD a răspuns:

Doamne,nu as vrea sa stiu ce parinti ai.Nu as vrea sa am si eu la fel pentru un 8 si mie mi-au reprsat ceva dar era in carnet(asta. ahahaha)si de fapt tatal.dar in rest.sincer chhiar nu stiu imi pare rau pentru tine dar singura solutie e sa lasi calul, sa inveti sau sa iei niste lecitina sa nu mai uiti.Cat despre parinti nu le spune.Pana la sf anului mai e unpic dupa ce iti trece doamna,profa, profu, nota tu o modifici in carnet.sau poate tio schimba(cunosc pe cineva care a luat 3 si la sf anului i-a dat 9 a modificat-o profu lui)si parintilor tai spune-le ca dacca ei 10, 9 sa e ierte a fost o greseala(fratimiu cand era mik a luat 3, 90 ce radeam de el laughing si nu i-a zis nimic maicamea)dar parintii tai sunt prea duri nu stiu vb cu candva sa ii convinga sa.fi mai blanzi.Acum cu criza asta sunt si ei tulburati psihic mental, nu stiu dar nu ar trebui sa faca asta.Imi pare rau pentru tine si iti doresc o viata cat mai frumoasa.Nu mai stiu ce altceva sa iti mai zic.eu am ramas uimita.papa

| SexyBunny a răspuns:

Eu am luat si 3, 4, 5 si nu m-au certat... straight face

| selenahermy a răspuns:

Stai si traieste-ti zilele de vacanta la maxim!
apoi nu le zici

| alinzz a răspuns:

Pai si eu eram tot de 9 si de 10. Dar uite ca s-a intamplat si am luat 5 la mate.Parintii nu mi-au zis nimic, chiar daca erau putin suparati pentru ca stiu ca asta e nivelul meu ( Era concurs pe faza judeteana, foarte greu ) si au inteles ca nu puteam mai mult pentru ca nu intelegeam unele intrebari.Pentru ca unele CHIAR nu le-am invatat.Dar se mai intampla sa iei cate un 8.asa e viata.nu-i nimeni perfect...Dar trebuie sa continui sa inveti pentru ca daca o tii tot cu 10 si te consideri cea mai buna la o anumita materie.tu vei incepe sa nu mai inveti pentru ca esti cu gandul '' Oricum stiu si ce sa mai invat? '' Continua invatatul si cam atat.

| larry11larry a răspuns:

Nu este o nota superba, dar totusi nici mica nu e! 4 este mica! cred ca trebuie sa le zici parintilor, pana la urma vor afla si este mult mai bine sa afle de la tine decat de la un cioleg sau profesor! eu am luat odata 7 la engleza si nu au zis nimic! totusi eu te felicit de tote notele pe care le ai! ar trebui ca toti parinti sa nu isi bata copii! daca ii certi si ii bati se vor gandi mereu la asta si vor fi speriati! eu cu 7 la engleza a fost un accident! am multe note de 10 si doar vreo 3 de 9! uni parinti chiar sunt bucurosi sa aiba un copil ca si tine!

| HelloKitty_9637 a răspuns:

Stiu cum e...Mai bine zile ca daca afla din alta parte isi vor pierde increderea in tine si vor fi consecinte mai rele.

| KSandra_9472 a răspuns:

Omg. Parintii tai nu sunt constienti ca nimeni nu e perfect si nu poti avea numai 10 pe linie/? Explica-le ca nu esti masina de tocit. Apropo, in ce clasa esti?

| blabla18 a răspuns:

Urat asastraight faceEU am luat nu stiu cati de 4 la mate si nu mi-au facut parintii nimicstraight facedoar au urlatchatterbox dar mi-am pus castileblushingwhistlingrevenind la problema ta nu stiu ce sa zic incearca sa-i spui profei sau profului sa te mai asculte si sati mareasca nota sau sa iei mai multi de 10straight facepana iti mai creste media la biohappynu stiu ce sa zic iar daca tu zici ca ai numai 9 si 10:osi pariintii teau abtut la 8 inseamna ca sunt niste brute( scuze ca zic)doaamne ce ciudat a sunatlaughingoricum eu as fugi de acasa cu asemenea parintiI don't want to see...dar iti urez succeshappy