| AndreeaCristian11 a întrebat:

Am o întrebare pentru studenții la Facultatea de limbi și literaturi străine. Sunt clasa a 12-a și intenționez să dau la această facultate, însă am temeri în ceea ce privește admiterea, în special la engleză.
Am aruncat o privire pe barem, mai ales la subiectele cu traducere și nu sunt tocmai lămurită cum se punctează. Traducerea trebuie să fie exact pe barem? Sau se punctează, însă doar parțial dacă traducerea nu e întocmai așa cum presupune baremul? Dacă îmi puteți da și câteva sfaturi atât în ceea ce privește admiterea, cât și facultatea, v-aș fi recunoscătoare.
Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Gaby212 a răspuns:

Sunt expresii care pot fi traduse in 10 000 de feluri.Important este ca traducerea ta sa transmita aceeasi ideea cu cea a textului original.Baremul este orientativ, chiar daca ai tradus prin alta expresie decat cea de acolo, vei lua toate punctele( dar asta doar daca au intelesuri asemanatoare).

| AndreeaCristian11 explică (pentru Gaby212):

Mulțumesc foarte mult!

| Gaby212 a răspuns (pentru AndreeaCristian11):

Cu placere! happy