| Rucsiii a întrebat:

Am o mare problema, chiar nu mai inteleg nimic la mate, sunt praf, mai ales la geometrie nu stiu nimic-nimic, am uitat toate formulelee. Fac si meditatii, inteleg, dar nu sunt capabila sa fac singura o problemahappy de exersat, nu prea, si cred ca asta e principalul motiv pentru care sunt asa cum sunt la aceasta materie. Am dat un test la geometrie si mai mult de 4 nu iau.si nu stiu cum o sa trec peste asta rolling eyes sunt a-8-a si acum materia asta e mai importanta ca niciodata, desi vreau sa merg pe filo happy Nu vreau sa`mi dezamagesc parintii pentru ca nu merita astaaa.
Va rog, niste sfaturi cum sa o inteleg cat de cat, cum sa trec peste hopuri si note proaste ca deja simt ca explodezhappy
multumesc mult :*sad

6 răspunsuri:
| dacia63 a răspuns:

Buna Rucsii, eu pot sa iti spun cum am procedat eu cu matematica si fizica cand eram la scoala, metoda a functionat chiar am intrat la facultate dand examene de matematica si fizica
Nu aveam (si nici acum nu am ) o memorie buna, asa ca trebuia sa ma bazez pe logica
matematica are cate o formula de baza in fiecare din aspectele ei (algebra, geometrie, analiza ) care de regula e foarte simpla
trebuie - si pentru asta cere ajutorul prof. care te mediteaza - sa ajungi la celelalte formule, plecand de la formula de baza, deci sa faci mereu demonstratia formulei finale care trebuie sa o aplici in problema de rezolvat plecand de la formula de baza
e adevarat ca pierzi timp dar dar asa iti dezvolta logica si esti si sigura ca aplici formula corecta

| Sburatorul a răspuns:

Si eu am urat geometria in scoala generala laughing In schimb imi placea (si inca imi place) algebra. big grin
Nu e mare filosofie nici geometria asta, eu mi-am facut un triunghi ABC si am tras toate dreptele posibile in el, iar langa figura am scris toate formulele posibile (luate din caiet desigur).
La fel am procedat si cu celelalte figuri geometrice.
Si daca rezolvi cateva probleme iti poti dezvolta si spiritul de observatie, de care ai mare nevoie la geometrie.
Sau poti incerca sa mai raspunzi la ora, indiferent daca ai caietul deschis in fata, profesorul tine cont de asta.
Sper ca te-am ajutat catusi de putin.Bafta! smug

| dalmma a răspuns:

Nici eu nu stiu chiar deloc la geometrie sad

| Cristina2216 a răspuns:

Buna! Si eu am aceeasi problema! Incearca sa-ti cumperi niste pastile de memorat de la farmacie, te asigur ca te va ajuta.Incearca sa fii mai atenta atunci cand iti predeaza profu` sau profa.sau cand faceti un exercitiu,fixeaza-te pe tabla si fii atenta ca sa te prinziwinking Meditatiile nu te vor ajuta cu nimic daca nici pe tine nu te atragwinking Crede-ma,am incercat si eu cu meditatiile dar nu am reusit nimicwinking Cand iti da o tema, si dupa cum spui tu, nu esti capabila sa faci o problema.mai incearca! o data,de doua ori si de cinci ori daca e necesar! Daca nu intelegi,roaga-ti profesorul sa te ajute,sa-ti explice, si te asigur ca vei reusi in felul asta. AI NEVOIE DE MULTA AMBITIE SI SUCCES PENTRU NOTE CAT MAI BUNE, NU TE DESCURAJA! Sper ca ti-am fost de ajutor 'winking

| alexandruionut96 a răspuns:

Ia toata materia de la inceput si repeta mult daca nu merge inseamna ca ai ceva cu matea

| Malina13 a răspuns:

Stiu cum e x_x Ca si mine.straight face.