| Etro a întrebat:

Bună. Am o problema cu diriginta. Zice ca tot aduc scutiri fantoma, adică cu boli pe care eu nu le am și nu va mai primi asa ceva de acum. Zice și ca dacă sunt bolnava, asta nu e un motiv întemeiat. Am avut laringita acum ceva zile și am lipsit 2 zile. I-am dat scutirea și a început sa comenteze ca băiatul ei a avut laringita și a ajuns în perfuzie la spital și ca nu mai avea aer. Ma mai ia și interogatoriu ca ce pastile mi-o dat și m-o făcut de ras în clasa ca nu sunt bolnava. Vreau sa știu dacă gestul făcut de ea este unul normal. Nu cred ca am avut laringita atât de grava sa ajung in spital sa ii dovedesc. Mai ales ca adeverințele sunt pe baza de consultații, nu luate de la medicul de familie sau oricare. Ma simt foarte prost pentru ceea ce a zis. Ca și cum trebuia sa ajung în spital. N-am avut laringita atât de grava și nici nu stiu cum sa ii explic ca laringita ce a avut-o băiatul ei era mai grava. M-a făcut de rușine de față cu toată clasa ca mint și aduc scutiri cu boli ce nu le am și ca ea nu va mai primi adeverințe pe viitor, doar cele din cadrul scolii.

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Pare că e țăcănită doamna ta...

| Eireann a răspuns:

Cum adica nu le primeste? Nu e dupa cum vrea ea, exista un regulament care trebuie respectat chiar si de profesori. Stii ca poti sa duci scutire fara diagnostic fiindca informatiile tale de sanatate sunt confidentiale? Exista director, exista inspectorat scolar. Nu e alegerea ei, nu e de competenta ei sa spuna cate zile ai nevoie pentru orice boala.

| Cksihja a răspuns:

Păi acum nu mai ai bolile alea dar le-ai avut nu? Deci nu ai de ce să te simți prost când a spus că nu ești bolnavă, nu erai bolnavă ai fost bolnavă, de ce să te stresezi atât.
Adresează-te direcțiuni pentru soluționarea problemei dacă diriginta îți refuză scutirile.

| Monst a răspuns:

E nebuna la fel ca fosta mea diriga din liceu.