| precious30 a întrebat:

nu sunt hotarata unde sa intru la facultate. Ce esti dupa ce termini facultatea de medicina, specializarea balneofiziokinetoterapie?
Medic sau asistent? iti poti deschie un cabinet particular de recuperare?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Daca vrei sa devii medic specialist in Receperare, medicina fizica si balneologie, trebuie sa faci 6 ani de medicina generala + inca 4 ani de specializare. Vezi aici durata de pregatire pentru specializarile medicale :http://meddstudent.wordpress.com/......si-durata/
Avand specializarea si banii necesari investitiei poti sa-ti deschizi un cabinet specializat.

Daca dai admitere la Facultatea de "Moase si asistenta medicala ", specializarea BFKT din Bucuresti vei studia doar 3 ani iar sfarsit vei fi asistent cu aceasta specializare.

P.S. Cu studii medicale de lunga durata(6ani+"x" ani corespunzatori pregatirii in specialitatea aleasa ) vei fi medic specialist. Cu studii medicale de scurta durata (3 ani ) vei fi doar asistent.