| DianaDiaa a întrebat:

Am si eu o intrebare si vreau sa mi se raspunda serios.
Am terminat liceul anul trecut,bacul nu l-am luat si nici n-am mai dat a doua oara. Eu stiu ca trebuie sa avem diploma de liceu, cea de 12 clase,fara bac. Dar cand am cerut-o in vara,ura si la gara,imi ziceau ca in toamna,desi eu anuntasem ca nu mai dau a doua oara. Si a ramas asa, nimeni nu mi-a dar nimic plus ca sincer vorbesc autoritatea din fostul meu liceu era total pe dinafara. Numai hoti si nenorociti(nu dau detalii).
Eu acum vreau sa ma duc luni sa vad,pentru ca nu vreau sa cer adeverinte peste adeverinte (una e pentru somaj, alta pentru nu stiu ce intelegeti voi).
Voi cum stiti ca e?

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU primeşti "diplomă"!
Primeşti o "Adeverinţă" că ai absolvit 12 clase la liceul/profilul...

"Diploma de liceu" este "Diploma de BAC" şi o primesc DOAR cei care au luat notă de trecere la BAC ( media generală minim 6 )!

Toate cele bune.

| DianaDiaa explică (pentru bursuc001):

Stiu si eu de medie, stiu si eu de dimploma de bac.
Si adeverinta am, dar toata viata o sa ceri adeverinte? Stiu ca se pastreaza originalul, dar pe ea scrie ceva intelegi?

| Aayan a răspuns:

Bună!
Da, în mod normal ar trebui să primești diploma, indiferent că ai luat bacalaureantul sau nu. Pentru șomaj, din câte știu eu, ai nevoie de actul de absolvire și în original și în copie.
Eu te-aș sfătui să mergi la director să îi spui situația și că ai mare nevoie de diplomă.
Mult succes!

| DianaDiaa explică (pentru Aayan):

Pai asta o sa fac, cu somajul am rezolvat de 5 luni, dar acum sunt chemata sa fac cursurile si logic, alte acte si batai de cap.