| Pupsic a întrebat:

Am terminat gimnaziul in Republica Moldova si vreau sa fac liceul in Romania, dar am unele neclaritati. Daca termin liceul acolo, la universitate intru cu locurile propuse pentru Republica Moldova sau nu? Mai vazusem si ceva de genul,, locuri pentru cetateni basarabeni care au facut liceul in Romania". Eram sigura ca daca fac liceul acolo intru mai usor la universitate dar acum sunt cam confuza.Si daca fac liceul in Republica Moldova si intre timp imi fac cetatenie romana schimba ceva acest lucru?

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Pentru detalii privind admiterea la un liceu din România vezi răspunsul pe care l-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......n-romania/

În cazul în care vei termina un liceu din România şi promovezi BAC-ul, poţi candida pe ORICE locuri doreşti :)
Deci, poţi candida şi pentru locuri "speciale" destinate candidaţilor din Republica Moldova, dar şi pentru locurile destinate candidaţilor din România!

Vezi detalii în pag. 7 din Metodologia de la linkul :
http://www.isjiasi.ro/......4-2015.pdf

Toate cele bune!

| Pupsic explică (pentru bursuc001):

Atunci cum rămâne cu locurile destinate pentru cetățenii moldoveni ce au luat bacul in România?

| bursuc001 a răspuns (pentru Pupsic):

Unde ai văzut, în acea Metodologie, "categoria" respectivă?

"Art. 4 Admiterea la studii universitare se realizează în următoarele condiţii:
(1) Pentru studii universitare de licenţă:
a) Absolvenţii de studii liceale din România, cu diplomă de bacalaureat sau diplomă echivalentă cu aceasta, se înscriu direct la universităţile din România, care organizează concurs de admitere, pe locurile cu bursă, respectiv pe locurile fără bursă repartizate de MEN în acest scop, în aceleaşi condiţii ca şi cetăţenii români, conform metodologiei de admitere proprie fiecărei instituții de învățământ superior.
b) Absolvenţii de liceu cu diplomă de bacalaureat din Republica Moldova, obținută în urma finalizării a 12 clase, precum și absolvenții de liceu cu diplomă de bacalaureat obținută în alte state și recunoscută de către Ministerul Educației din Republica Moldova, se înscriu la sediile misiunilor diplomatice ale României din Republica Moldova, pe locurile cu bursă, respectiv pe locurile fără bursă, repartizate de MEN în acest scop. Fiecare candidat depune un singur dosar la Consulatul General al României de la Chișinău, Bălţi sau Cahul. În cazul în care un candidat depune mai multe dosare, acesta este eliminat din concurs." - SURSA = Metodologia de la linkul anterior.

Dacă o Facultate/Universitate are "locuri destinate pentru cetățenii moldoveni ce au luat bacul in România" - deci, locuri SPECIALE - acele locuri sunt "locuri cu BURSĂ"/locuri "fără taxă" finanţate de la bugetul de stat; vezi, spre exemplu, linkul :
http://www.ulbsibiu.ro/......4-2015.pdf

Deci, şi acelea se încadrează la Art. 4, alin. (1), pct. a)!

O zi frumoasă!