| Loredana_4793 a întrebat:

Anul acesta sunt clasa a 12-a si dupa aceasta as dori sa dau la facultatea de psihologie-pedagogie.As dori sa stiu pe ce materii se bazeaza, cat de greu este, daca trebuie sa dau un test la admitere sau se intra pe baza de dosar.Ms de raspunsuri! Pup!

Răspuns Câştigător
| IsabelaBianca a răspuns:

@Julyssa- daca alege doar psihologie depinde de Facultate. Eu mi-am depus dosar si am dat si interviu (de fapt o proba ce testa logica, rezistenta la frustrare, etc. si astfel am intrat la fara taxa.). In primul an vei face cu siguranta fundamentele psihologiei, introducere in psihologie, sociologie, logica... apoi incepe distractia: Psihosociologie, Psihoterapie, Programare Neuro-Lingvistica, Psihologia muncii etc.

2 răspunsuri:
| pengu a răspuns:

Depinde de facultate, eu de exemplu la Facultate de Psihologie si Stiintele Educatiei, la Univ. Bucuresti, pentru psihologie, am dat examen din materia de clasa a X-a (psihologie, bineinteles), iar la celel particulare, de aici se intra pe baza de dosar din cate stiu.
cel mai bine intra pe site-ul facultatii la care vrei sa intrii si uita-te pe la admiteri si din anii trecuti.
multa bafta happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este psihologie-pedagogie. Este facultatea de psihologie si sociologie, profilul (sa zic asa) pedagogie si stintele educatiei. Unde dai admitere din muzica. Deoarece pentru pedagogie, lucrezi cu copii, ii inveti cantece, bla bla si ai nevoie de putina ureche muzicala. Daca alegi doar psihologie, nu dai admitere, se intra pe baza de dosar in functia mediilor.

Multa bafta`!