| Dragut123 a întrebat:

As avea o mica problema si sper sa ma ajutati! Eu vreau sa devin profesoara de limba franceza. Stiu, poate veti spune sa aleg altceva, din cauza salariului nefavorabil. Insa ma interesa sa predau atat la o scoala gimnaziala cat si la un liceu. Acest lucru este posibil? Daca aveti informatii cu privire la meseria de profesor, m-as bucura enorm daca le-ati scrie in raspunsurile voastre. Va multumesc mult! Hristos a inviat!

Răspuns Câştigător
| LittleBugsBunny a răspuns:

Felicitari! Eu din toamna voi fi profesor de socio-umane in liceu, deci stiu cam ce trebuie sa faci pentru a deveni profesor. In primul rand, iti trebuie o specializare pe franceza la facultate + modulul psihopedagogic ( care e gratuit daca esti "la buget" ) in care inveti totul de la psihologia elevilor si metode de predare pana la managmentul clasei de elevi. De asemenea, in anul terminal de licenta vei avea si practica la un liceu pentru a observa cum preda profesoara in clasa, dar si pentru a preda tu insuti.

Dupa ce ai terminat modulul si ai licenta trebuie sa dai examen de titularizare iar apoi vei fi repartizata.

Despre predarea simultana la liceu si scoala generala teoretic este posibil daca nu "iti faci" orele. Profesorii au un numar minim de ore pe care trebuie sa il indeplineasca, daca sunt multi profi de franceza in liceul/scoala in care tu vei preda cel mai probabil vei preda si altundeva, dar nu iti recomand pentru ca e mai ok sa predai doar intr-o scoala big grin Mult succes!

| Dragut123 explică (pentru LittleBugsBunny):

Multumesc! Felicitari pentru functia ocupata. Mult succes!

6 răspunsuri:
| Teresa a răspuns:

Se poate, din cate stiu intr-o parte poti fi titular de catedra si in cealalta parte ai figura cu un fel de al 2-lea job. Din cate stiu nu poti fi titular in 2 locuri (adica la scoala de exemplu poti avea postul asigurat, in timp ce la liceu te pot transfera de la un liceu la altul in functe de necesitatile de personala intr-un an)
Iti recomand sa alegi un nivel de studiu si suplimentar sa dai meditatii (iesi mult mai bine ca salariu, exita si certificari internatilonale de limba franceza pentru care poti pregati copii, deci 'clienti' ai avea)

| Adry05 a răspuns:

Ce sa fie posibil? Sa predai la ambele scoli? Hmm. Cam trebuie sa gasesti post si intr-o parte si-n alta. E posibil, dar mai greu putin.
Eu zic sa faci asta daca-ti doresti, poti ajunge sa dai si pregatiri si o castigi multi bani + salariul care nu e atat de mic, si chiar vor sa le mai mareasca.
Deci ai putea sa predai la liceu si sa faci pregatiri cu copii de generala sau invers daca nu gasesti post cum iti doresti.

| Dragut123 explică (pentru Adry05):

Multumesc mult pentru raspuns!

| Violleta2022 a răspuns:

Ca sa ajungi profesor de limba franceza trebuei sa faci o facultate de limbi straine!

| LittleBugsBunny a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu neaparat, poti face si facultatea de litere specializare romana-franceza, sau x limba-franceza happy