| IRanOutOfNames a întrebat:

Heeelp! Sunt in clasa a opta si nu stiu la ce profil sa ma duc! Mie cel mai mult imi plac romana, limbile straine si istoria, deci filologia. Dar eu ma gandeam sa ma duc la stiinte ale naturii pentru ca medicina este mai de viitor.Ce sa fac?

P.S. : nu prea imi plac matematica si fizica.

12 răspunsuri:
| SimonaNicoletaღ a răspuns:

Pai, tu zici ca iti place romana,limbile straine poti da la Filologie cum spui tu. Dar daca te descurci si pe la geografie si istorie poti da la Stiinte Sociale.
Da,asa e, un profil real este mult mai bun. Dar chimia iti place? Oricum, pentru a da la Stiinte ale naturii trebuie sa-ti placa chimia, fizica, biologia si matematica... Pentru ca pe aceste materii se bazeaza profilu stiinte sociale. Cum si la filo si stiinte sociale prin a 11-a se renunta la fizica, chimie, bio.

| SimonaNicoletaღ a răspuns (pentru SimonaNicoletaღ):

Se bazeaza stiinte ale naturii*. M-am grabit!

| IRanOutOfNames explică (pentru SimonaNicoletaღ):

Am observat happy Nu-i nimic, doar suntem oameni, nu robotzi. Ms mult pentru raspuns!

| SimonaNicoletaღ a răspuns (pentru IRanOutOfNames):

happy,ma gandeam la Stiinte Sociale ca eu acolo as vrea sa ma duc si de aia am scris si asahappy big grin.

| IRanOutOfNames explică (pentru SimonaNicoletaღ):

Si tu esti intr-a 8a?

| IRanOutOfNames explică (pentru SimonaNicoletaღ):

Eu nu fac prea mare diferenta intre filologie si stiinte sociale, doar ca la CNVA, care e cel mai bun liceu din orasul meu, Are stiinte sociale intensiv franceza, iar eu fac germana :d

| SimonaNicoletaღ a răspuns (pentru IRanOutOfNames):

Pai si nu faci deloc franceza sau engleza?

| IRanOutOfNames explică (pentru SimonaNicoletaღ):

Fac engleza si germana.

| SimonaNicoletaღ a răspuns (pentru IRanOutOfNames):

Nu stiu ce sa-ti zic. Tu decizi ce vrei sa faci cu viata tawinking

| SimonaNicoletaღ a răspuns:

Mai bine fa ceea ce-ti place tie si la care stii ca te poti descurca, ca daca tu intri da stiinte ale naturii si nu te descurci la chimie,fizica,biologie si iti iese o medie mica sau chiar in stare de corijenta, nu te-ai ales cu nimic. Asa mai bine te duci unde stii ca poti, si ca stapanesti materiile de baza ale profilului respectiv. Tu te gandesti si ca, dam un exemplu, meseria de doctor este mai banoasa decat cea de profesor, perfect adevarat... Dar daca tu nu ajungi sa absolvi liceul cu o medie buna si sa iei BAC-ul tot cu o medie buna, sau macar sa-l ieilaughing degeaba ...si se duc niste anii aiurea, ani in care tu puteai sa faci ceva la care te descurcai. Sper ca ai inteles ce am vrut sa spun, si ca nu te-am plictisitlaughing. Scuza-mi greselile gramaticale.
Decizia tie iti apartine. Baftahappy!