| Evelinmariaa a întrebat:

As dori sa stiu cat mai multe detalii despre scoala postliceala - asistent generalist - vreau sa stiu totul, de la materii, teste sau teze, totul. Mulțumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| Andreea_Grigore_1988_5D6e a răspuns:

Buna.Cred ca indiferent de scoala postliceala pe care o alegi materiile sunt cam aceleasi, baza, anatomia biochimia, mai apoi vin specialitatile care se studiaza cate un pic sistematic din toate in etape a cate un semestru maxim doua, embriologie, nursing, farmacologie, si putina informatica, apoi materiile se schimba pe specialitati, cardiologie, interne, chirurgie si ginecologie etc. Teste se dau cate trei pe semestru si apoi inca unul final pentru incheiat media, dar se dau si referate tot pentru obtinerea notelor, apoi la sfarsitul fiecarui semestru este practica in spitale pe sectii unde aplici, daca poti ce ai invatat la nursing, farmacologie si restul.Si la fel se primesc note.Acum depinde de scoala ce metodologie aplica, dar sunt destul de permisivi avand in vedere ca majoritatea elevilor ce le trec pragul, muncesc.Dar daca imi permiti o recomandare, te-as sfatui sa faci o facultate de asistent generalist, medicina si sa-ti zic si de ce.Unu, da mai bine un cv, clar ai prioritate in fata unuia care vine de la postliceala si doi, toti cei care au facut postliceala urmeaza cursurile facultatii de asitent generalist pentru a nu-si pierde locul de munca.Am vazut femei trecute de 40 de ani cu experienta in ale asistentei care frecventau facultatea doar pentru asi mentine postul.Mult succes!

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi detalii despre "teze" la pag. 9 de la linkul :
http://isj.gj.edu.ro/wp-content/uploads/2015/10/teze_2015-2016.pdf

Vezi materiile şi nr de ore la linkul :
http://eprofu.ro/tehnic/curriculum-postliceal-sanatate-asistenta/

http://eprofu.ro/tehnic/spp-invatamant-postliceal/

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Vezi alte detalii în răspunsul pe care l-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......u-facut-o/