| Timofte_Razvan_1996 a întrebat:

As vrea sa aflu care dintre cele trei licee:Alba Iulia,Campulung si Breaza este mai bun,adica cu un rang mai avansat si ce specialitate au fiecare( ex. Forte aeriene,terestre, medicina militara etc )

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Liceele ( de fapt colegii) militare nu au rang. Ele sunt colegii pe filiera vocationala, profilul militar, specializarea matematica-informatica. Ele au rolul de a pregati elevii pentru armata ( cunostinte militare, generale) dar si pentru viata. Pentru marina este colegiul cel de la Constanta si este civil.La fel si pentru aviatie din Bucuresti.
Dupa pregatirea din colegii mergi la ASIM (Academia de Inalte Studii Militare) la o specializare functie de medie si inclinatii.
Ca renume, cel mai bun este cel de la Breaza, apoi CLM si la urma Alba-Iulia.