| mircea1989 a întrebat:

As vrea sa ma inscriu la drept in Bucuresti. Oscilez intre Nicolae Titulescu si Titu Maiorescu.O sa aleg o forma de invatamant la distanta pentru ca sunt si angajat.Nu am inteles exact care sunt preturile pentru taxa de inscriere cat si facultatea in sine cat costa pentru Titu Maiorescu sau daca se da si examen de admitere... sper sa primesc raspunsuri care sa ma lamureasca.Astept argumente pro si contra pe baza experientelor voastre daca este posibil.

Va multumesc

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Orienteaza-te catre alta facultate, nu cea de drept! Sunt bani aruncati pe apa garlei doar asa, ca sa ai o diploma si ani de studiu pierduti degeaba( mi ales ca forma ID nu este luata in calcul ca stagiu asimilat, doar forma IF!)Toate astea pentru ca :
* facultatile de drept produc anual, pe banda rulanta, mii de juristi, pe care piata muncii nu-i poate absorbi.
* dupa absolvire, cu o diploma de licenta, ai calitatea de jurist--- atat! Pentru a accede la avocatura, trebuie sa-ti gasesti, intai, un "maestru", un avocat indrumator pentru a putea da examenul de admitere in barou.Cum avocatura este o profesie liberala, nu vei gasi un "maestru" care sa-ti plateasca, din buzunarul lui, un salariu minim+darile la stat si in plus, sa te si invete meserie! Daca nu ai pe careva din familie in bransa avocatilor, trebuie sa scoti, din propriul buzunar, zeci de mii de euro ca plata pentru cei 2 ani de stagiatura!---un sofer de taxi din Mures, absolvent de drept, mi-a spus, de curand, ca i-au fost ceruti 15 mii de euro pentru un an de stagiatura!
Doar studentii exceptionali sunt recrutati de catre cabinetele de avocatura, dar nu de la ID, ci de la IF.Din categoria celor exceptionali, unii aleg examenul in magistratura, dar si acest examen se pare ca-i "cu cantec" ( din auzite, spun!).

p.s. Referitor la intrebarea ta, vezi, in link, valoarea taxei de scolarizare din 2013 la T Maiorescu:http://www.utm.ro/files/file/documente/taxe_de_studii_2012_2013.pdf
Tot 500 euro a platit fiica mea pentru fiecare an de studiu la drept, dar la alta universitate.

| Luuu a răspuns (pentru alessia5158):

Cei mai multi oameni frustrati sustin chestiile astea