| JustLoveMee33 a întrebat:

As vrea sa va intreb de aceste teste initiale,in special cei ce au intrat la un liceu bun,va este frica de ele? Iar cei ce au trecut prin ele,notele voastre au fost la o diferenta mare, mica fata de cele din clasele gimnaziale?

15 răspunsuri:
| JustDeedee a răspuns:

Acele teste nu o sa te afecteze. Sunt facute de toti profesorii din scoala si uite asa degeaba ai invatat un lucru cu profesoara ta de la clasa din moment ce se face un subiect de care habar nu are cum va fi.
Din cate stiu eu, aceste teste nu trebuie trecute, dar si normal sunt profesori ce le trec laughing
Oricum in primul semestru de liceu toti vor fi cam duri pentru a va speria, in al 2-lea semestru vor fi " mielusei ".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu trec la liceu si am auzit de ele...Nu te stresa pentru notele care nu se trecwinking stresul a trecut deja odata cu Admiterea happy

| Andreeac33 a răspuns:

Am intrat cu o medie foarte mare, la cea mai buna sectie din Sibiu, la cel mai bun liceu cu predare in limba germana, anul trecut, la stiinet ale naturii.Am fost praf la mathe, romana si fizica.La mathe am luat 6, la romana 7 si la fizica 3.Nu conteaza aceste note, nu te stresa.Toti o sa fiti praf pentru ca profii au asteptari mult prea mari, mai ales la romana, va va cere ceva ce nu ati prea discutat in generala, ca nu iti va cere predicativa/subiectiva, ci interpretari strong din Eminescu etc. laughing) Oricum nu se trec si dupa o sa vezi ca o sa ai note total diferite fata de cele de la testele initiale.E doar o alta idee tampita a ministerului, sa vaada cat de rpede uiti pentru ca profii predau superficial, notele bazandu-se pe cat de mult poti invata mecanic, deci nu e motiv de stres.

| JustLoveMee33 explică (pentru Andreeac33):

Mai m-ai linistit big grin Sper sa fie la fel si la mine laughing

| Andreeac33 a răspuns (pentru JustLoveMee33):

Daa, sigur o sa fie, doar ca nu te astepta la liceu la note de 10...ahahha.Nu iti fa asteptari prea mari, cand o sa iei 9 la unele materii o sa fi fericita laughing)).

| AnnaaaMaria a răspuns (pentru Andreeac33):

Ai intrat cu medie foarte mare și scrii „mathe"... straight face

| AnnaaaMaria a răspuns (pentru Andreeac33):

Și sunt de acord cu ultima parte a comentariului tău, însă testele nu sunt atât de grele. Subiectele sunt de nivel scăzut, mediu și mare pentru a putea promova fiecare elev acel test, adică să ia peste 5. Bineînțeles că depinde și de profesori, însă în ceea ce privește limba și literatura română, nu se dau interpretări „strong" dintr-un anumit autor, ci pur și simplu sintagme/strofe despre care să îți spui părerea, exact ca la examen. Dacă tu ai o bază solidă de cunoștințe, nu ai motiv de stres happy

| Andreeac33 a răspuns (pentru AnnaaaMaria):

Pentru ca sunt la sectia germana, desteapto. laughing)) Si acolo e mathematik si involuntar scriu mathe...

| Andreeac33 a răspuns (pentru AnnaaaMaria):

Depinde de profesor, draga mea.Nu toti profii dau aceleasi lucrari.Doamna mea profesoara e mai severa.

| AnnaaaMaria a răspuns (pentru Andreeac33):

Ești la secția germană și ai uitat româna? Lăsați figurile astea de poligloți și nu mai uitați de unde ați plecat. Mai mult vorbești și ai vorbit în română decât în germanăwinking

| Andreeac33 a răspuns (pentru AnnaaaMaria):

Te inseli amarnic.Eu acasa vorbesc germana. happy

| AnnaaaMaria a răspuns (pentru Andreeac33):

Și în școala generală vorbeai germană? Pe bune acum... să nu încercăm să părem ceea ce nu suntem. Nu zic că nu știi germană, felicitări dacă vorbești în germană, dar aici e comunitate de români( în mare parte). Iar dacă zici că ai intrat cu medie mare la liceu, e lesne de înțeles că ai avut note bune în examene și ai dat examen la limba română. Ar trebui să scrii așa cum se cuvine. Fără supărare

| AnnaaaMaria a răspuns (pentru Andreeac33):

Bineînțeles că depinde de profesor, am mai spus acest lucru. Nici profesoara mea nu e mai prejos, dar totuși nu se dau subiecte de olimpiadă la un test inițial laughing Tot opinia elevului este, nu o să-ți dea critică de Vladimir Streinu, de exemplu laughing

| Andreeac33 a răspuns (pentru AnnaaaMaria):

Tu realizezi ce debitezi pe aici? A fost o mica greseala, in rest scriu perfect, plus ca a fost involuntar.Si ca sa intru la liceu cu predare in limba germana, unde toate materiile se predau in germana, logic ca am dat examen la aceasta materie si de la gradinita fac doar germana, inclusiv scoala generala...Te pup.

| Hemera a răspuns:

Nu conteaza notele alea deloc, deoarece si profesorii stiu ca sunt luate pe amintiri nu pe invatat. Totusi incearca sa te sperie si sa iti demonstreze ca "la liceu e altfel" bla, bla, bla, nu te tresa happy