| kxe a întrebat:

Buna buna.
Azi am primit rezultatele de la Evaluarea Nationala.
Am media evaluarii undeva pe la 9.10, iar media de admitere 9.25.
Din pacate insa, sunt sanse mici sa intru la profilul dorit, anume mate-info bilingv engleza.

Ideea mea este sa ma duc primul semestru/an la mate-info simplu, sau la stiinte ale naturii.
Este posibil? Am citit cateva articole si din cate am inteles, poti schimba profilul doar daca media de adimtere la profilul la care esti momentan este mai mica sau egala cu media de admitere la profilul spre care aspiri.

Trebuie sa precizez ca media de admitere la mate-info bilingv >engleza -||- la >mate-info= -||- la stiinte ale naturii.
So, ma pot transfera?
Daca da, si sper ca da, va trebui sa dau un fel de examen?

Multumesc mult!

7 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

De ce zici ca sunt sanse mici? Te duci cumva la Sava?

| kxe explică (pentru Bondarel99):

Nup, nu la Sava.

Spun ca nu am sanse sa intru la mate-info engleza deoarece ultima media anul trecut a fost 9.70, iar eu am media 9.25.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nu te poti transfera, deoarece media ta este SUB media generala de intrare, la acel profil.

| kxe explică (pentru Violleta2022):

Am citit si eu fragmentul ce privea transferul de profile, insa totusi sunt sigur ca se poate transfera de la un profil cu medie mica la unul cu media mare. Poate cumva se da un fel de examen (aka diferenta) pentru a ajunge la media de admitere a profilului dorit.

| Violleta2022 a răspuns (pentru kxe):

Se dau diferente la materii, dar numai daca ai deja media mai mare a ultimului admis, la acel liceu ( si acel profil).
Din pacate, legal, nu se fac exceptii, ca asa s-ar transfera toti cu medii mici la licee unde s-a intart cu medii mari, doar prefacandu-se ca dau examene de diferente.
Media ta oricum nu se poate marii, nici daca tragi tu de ea!
Regulile sunt clare si trebuiesc respectate.

| Andrei_Robert_1994_lPpI a răspuns:

Sincer e cam greu sa te tansefri.Trebuie sa ai media mai mare decat ultimul de la profliul la care vrei.Si sa fie loc liber pentru ca nu poti da pe nimeni afara chiar daca ai media mare.Nu trebuie sa dai niciun examen.
Succes in tot ce vei face!

| kxe explică (pentru Andrei_Robert_1994_lPpI):

Deci pana la urma nu ma pot transfera?

Media de admitere la profilul la care vreau sa ma transfer este mai mare decat la profilul la care ma voi duce inainte de dorita transferare.