| Erin28 a întrebat:

Buna!
Care credeti ca este cel mai sigur oras, in ceea ce priveste rata infractiunilor sau a oricaror alte incidente stradale care pericliteaza sanatatea civililor, pentru un student? Nu stiu ce sa zic de Bucuresti. De fiecare data cand am mers in vizita pe la rude, se intampla cate ceva. Am fost in Brasov de cateva ori si mi-a placut orasul. Clujul stiu ca este un oras bun in acest sens.

18 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Infractorii "vaneaza" persoane vulnerabile (neglijente si fricoase), oriunde mergi in lume.

| Erin28 explică (pentru Bula):

M-am gândit să iau cursuri de autoapărare. Cine știe, oricând e nevoie de ele.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Erin28):

Cursurile de autoaparare nu inlocuiesc forta. Nu e ca in filme, sa dai jos o persoana de 100kg doar cu o lovitura.
Invata cum se foloseste un spray lacrimogen sau aparat cu electrosocuri, desi te avertizez ca acele situatii au nevoie de foarte mult calm si experienta, altfel agravezi.

| Bula a răspuns (pentru Erin28):

Un singur curs, scurt, este suficient pentru a-ti intari sentimentul de siguranta.
Daca ai face si ceva sport oriental (chiar si la nivel de amator) te intareste si fizic, inveti sa lupti cu adversarii (karate, kung fu, judo, etc., chiar si combinate).

suntserios
| suntserios a răspuns:

Hai sa fim serioși, România nu e chiar țară in care ti se da in cap pe strada sau te răpește mafia la colț de stradă. Nu cred că asta e criteriul de ales o facultate.

| Erin28 explică (pentru suntserios):

Știu. Numai că, uite, verișoara mea e in București și era în parc, seară, pe la ora 18, cu niste colege. Mergeau niste tipi pe acolo, nici măcar nu îi cunoaștem, și iau furat rucsacul, in care avea acte, bani, laptopul. Știu că nu asta e criteriul cel mai important. As vrea sa merg in București, mai multe posibilități de dezvoltare pe plan profesional.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Poti lua in calcul o facultate la distanta, iar cand trebuie neaparat sa mergi, poate merge unul din parinti cu tine...

| Erin28 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

M-am gândit la asta, dar nu pot să mă ascund așa de societate mereu. Eu am fost crescuta mai mult de bunica, ea era foarte protectiva cu mine. Și poate din cauza asta sunt așa acum.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Erin28):

Eu am glumit.
Trebuie sa stii sa anticipezi pericolele, sa te feresti doar cand e cazul.
Daca mergi doar ziua, eventual cu o colega, doua, trei, opt, nu se ia nimeni de tine.
Probleme apar pe intuneric, in zone rau famate.
Iasi de exemplu e un oras plin de boschetari tupeisti.
Suceava e destul de ok, dar nu departe de Iasi.
Clujul nu prea are boschetari, cel putin nu in zonele studentesti. E un oras calm, cu oameni educati. Ma rog, e foarte aglomerat acum, au venit tot felul de oameni, dar tot nu e periculos.
Si Targu Mures e un oras ok, dar acolo sunt foarte multi maghiari si rromi care nu prea vorbesc romana, e o senzatie ciudata sa stai printre ei. In Cluj e mai ok.
Unii recomanda Timisoara, eu nu am ajuns pe acolo. S-ar putea sa fie cel putin la fel de frumos ca si in Cluj.

| Erin28 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Am fost doar de vreo doua ori in Timisoara, dar a inceput sa fie la fel de aglomerat ca si Bucurestiul. In general, foarte multi olteni vin in Timisoara. Toate orasele mari atrag tot felul de oameni.

| Nirvanaaa a răspuns:

Te uiti in stanga si în dreapta și ești foarte atenta.
Nu exista vreun loc sigur.
Sunt născută și crescută în București, facultatea o fac tot aici la mine în oraș și dacă stai într-un cartier ok ( nu chiar la periferie ca bănuiesc ca vei merge cu transportul în comun, nu cu mașina personală) și ești atenta poți trai liniștită.
Infracțiune e peste tot.

| Erin28 explică (pentru Nirvanaaa):

Da, stiu. Pană și în cele mai sate sunt infracțiuni și delicte. Cred că o să mă acomodez eu cumva. Mulțumesc de sfaturi!

| haileewatson a răspuns:

Fiecare oras are crime, chiar si Brasov sau Cluj. Important e sa stai in cartiere bune si sa nu umbli cu criminali sau persoane ciudate. Orasul facultatii trebuie sa ti-l alegi in functie de oportunitatile pe care ti le ofera. Te duci in Brasov unde e pustietate si dupa ce faci daca nu iti gasesti locuri de munca sau internship-uri? Think!

| Erin28 explică (pentru haileewatson):

Știu. Doar că eu sun o persoana destul de introvertita din fire, șia sperii din orice. Chiar nu știu. Trebuie sa aleg bine.

| haileewatson a răspuns (pentru Erin28):

Da dar perioada facultatii este un prag in viata cand trebuie sa te dezvolti ca persoana, sa cresti, si sa te expui unor situatii noi. Doar asa vei reusi sa iti invingi temerile.

| SingleForOne a răspuns:

De regula, București și Cluj sunt cele 2 orase de top in care sunt sanse mai mari sa gasesti diverse locuri de munca, sa faci o afacere, sa fie internship-uri, etc.
Trebuie sa consideri si veniturile pe care le poti avea, cele minime și cele maxime, la momentul actual, ca sa stii unde te incadrezi.

| Erin28 explică (pentru SingleForOne):

As merge in București, as sta cu sora mea. Numai ca, după cum am spus, nu am fot niciodată în București singura, mereu cu părinții sau cu rude. Cred că, daca aleg Bucureștiul, o sa mă acomodez eu până la urmă.

| SingleForOne a răspuns (pentru Erin28):

Desigur ca te vei acomoda, doar sa fii precauta la multe lucruri, si nu lua viata ca fiind usuoara, la fel si banii, si sa ai/aveti un cerc restrans de prieteni. Odata cu timpul, vei putea sa te muti in cartierele mai sigure si mai placute, chiar daca ar fi mai scumpe.