| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre asta:eu am vrut sa ma inscriu sa continui liceul in clasa a 11 a dar acolo mi s-a spus ca nu se poate deoarece am facut pauza un an dupa clasa a 10 a (deoarece am avut probleme de sanatate ) si nu mai pot reveni acolo.sa merg la alt liceu nu am posibilitati financiare de naveta.
Ce sa fac? Vreau sa termin liceul. mersi

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui varsta pe care o ai acum.
Conform L.1/2011, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.25.(1) Formele de organizare a învăţământului preuniversitar sunt: învăţământ cu frecvenţă şi învăţământ cu frecvenţă redusă.
  (2) Învăţământul obligatoriu este învăţământ cu frecvenţă. În mod excepţional, pentru persoanele care au depăşit cu mai mult de 3 ani vârsta clasei, învăţământul obligatoriu se poate organiza şi în forma de învăţământ cu frecvenţă redusă, în conformitate cu prevederile unei metodologii elaborate de Ministerul Educaţiei, Cercetării, Tineretului şi Sportului."
Daca ai depasit 18 ani atunci nu mai poti urma la zi, dar poti urma la seral sau la frecventa redusa.

| alexxa2alexxandra a răspuns (pentru Ioandelasal):

Am implinit 18 deci nu se mai poate la zi? mersi

| Ioandelasal a răspuns (pentru alexxa2alexxandra):

Da, nu se mai poate, dar poti continua la seral sau la frecventa redusa.

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă ai absolvit 10 clase şi ai împlinit ( deja ) 18 ani, atunci se poate să-ţi continui studiile doar la seral sau la frecvenţă redusă!

Pentru a afla ce licee au clase de seral & frecvenţă redusă, trebuie să mergi la I.S.J. şi să întrebi...

Toate cele bune!