| Mark72 a întrebat:

Am o intrebare, sper ca n-am gresit categoria. Acum 1 an, in luna aprilie 2016 am fost exmatriculat din cauza absentelor din clasa a 10-a, ar fi fost normal sa ma inscriu in septembrie, dar nu am facut-o din cauza unor probleme personale. Stiam ca pot sa ma inscriu si acum, in 2017, dar cand am fost mi s-a spus ca este imposibil, pentru ca am implinit varsta de 18 ani. Mentionez ca nu vreau sa fac la seral sau la fara frecventa, vreau sa fac liceu la zi, dar doamna directoare de la liceul respectiv mi-a spus ca nu mai pot face liceu decat la seral sau fara frecventa. Aveti idee daca as putea sa continui sa fac clasa a 10-a, daca ma duc la alt liceu? Tin sa mentionez ca obisnuiam sa fiu un elev mediocru si nesimtit, si m-am gandit ca datorita acestui fapt, cadrele didactice de acolo inca-mi poarta pica si nu vor ca eu sa fac parte, iar din liceul respectiv! Am mare nevoie de raspunsurile voastre, multumesc! P.S. :

7 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

NU iti permite legea!
Legea nr.1/20011(Legea educatiei nationale actualizata 2017):
"Art. 16
(2) Obligaţia de a frecventa învăţământul obligatoriu de 11 clase, la forma cu frecvenţă, încetează la vârsta de 18 ani"
Vezi legea si articolul din lege: http://legeaz.net/legea-educatiei-nationale-1-2011/art-16

Poti alege sa-ti continui scoala la forma de invatamant "seral" sau la forma de invatamant "frecventa redusa".Te sfatuiesc sa alegi forma de "seral" caci, pentru insusirea cunostiintelor, vei beneficia de avantajul explicatiilor/lamuririlor primite de la profesor pentru fiecare lectie predata in parte( la forma "frecventa redusa" efortul pentru studiu individual este cu mult mai mare decat la formele " de zi" sau "serala"!).
La forma "seral" cursurile sunt organizate dupa-amiaza (aproximativ 4 ore/zi). Fiind programate dupa amiaza si un numar mic de ore( comparativ cu cei de la cursurile "de zi" ), poti sa iti permiti un job pe tot parcursul studiilor.
Inscrie-te la o scoala de stat --- studiile de nivel liceal sunt gratuite! La liceele particulare vei plati o taxa anuala de scolarizare care nu-i deloc mica!

p.s. Poti alege sa te inscrii la oricare alt liceu care are organizate cursuri 'serale " pentru clasa pe care o repeti --- nu esti obligat sa te inscrii la liceul de la care ai fost exmatriculat! Pentru inscierea la o alta scoala ai nevoie de foaia matricola eliberata de fosta scoala + certificat de nastere+ cartea de identitate.

| AvalohAlyn a răspuns:

Daca ai implinit 18 ani, poti sa faci liceul doar la seral si frecventa redusa.Stiu din proprie experienta.Secretara are dreptate,asa e scris in regulament,dar nu te ingrijora,la seral si FR ai aceleasi drepturi ca si la zi. Sfatul meu e sa alegi seralul,o da te duci zilnic dupa amiaza, se apropie de invatamantul la zi ca si fel.Succes!

| Mark72 explică (pentru AvalohAlyn):

Am inteles! Ai idee ce program ar fi la seral? Si cat ar trebui sa platesc?

| AvalohAlyn a răspuns (pentru Mark72):

La seral programul, orele se tin dupa amiaza de la ora 16:00 pana pe la 20:00, 21:00 si nu trebuie sa platesti nimic daca e un liceu de stat.Cauta sa fie lucei de stat ca e gratuit.La liceu privat platesti cam intre 1500-3000 pe an, depinde de liceu.
Succes!

| P3d1a a răspuns:

E corect ceea ce ti-a spus. Daca ai 18 ani poti sa faci doar seral si fara frecventa.

| criss8585 a răspuns:

Transfer la alt liceu. Eu m-am certat cu un profesor, l-am îmbrâncit şi am fost eliminat din şcoală 2 săptămâni (eram clasa a 10-a deci nu puteam fi exmatriculat). După acele 2 săptămâni am luat transferul chiar dacă profesorul mă iertase şi nimeni nu se uita urât. Am considerat că aşa e mai bine. Au fost cazuri în care elevi de-a 12-a erau exmatriculați de la absențe şi mergeau să se înscrie la țară la liceu deoarece acolo primesc şi buni şi răi. Deci dacă ai rude la țară şi există un liceu du-te şi termină liceul că fără liceu nu vei putea lucra undeva cinstit să câştigi o pâine. Seară frumoasă.

| Mark72 explică (pentru criss8585):

Mersi pentru raspuns! Sper doar sa reusesc sa ma reinscriu la liceu.