| anonim_4396 a întrebat:

Ce profil pentru liceu e mai bun, stiinte ale naturii, stiinte sociale sau filologie? Primele doua sunt grele? Ce licee imi sugerati cu medii intre 8.10 si 8.90?

Răspuns Câştigător
| CristinaGG a răspuns:

Cel mai bun dintre toate e mate-info, dar dintre cele enumerate de tine as alege stiinte ale naturii.De ce? Profilul real e mult mai bun decat cel uman si, in cazul in care esti nehotarat in privinta facultatii, realul iti ofera mai multe posibilitati. Oricum, cel mai mult conteaza la ce materii te pricepi tu si ce ai vrea sa urmezi mai departe. O fi mai bun realul, dar nu toti fac fata. Nu stiu din ce judet esti, deci nu pot sa iti sugerez niciun liceu. Da-mi mai multe detalii si poate reusesc sa te ajut cu ceva.

6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

La profil Uman ( specializările Filologie şi Ştiinţe Sociale ) este mai uşor :)

Vezi materiile & nr de ore la linkul :
http://www.tvrcs.ro/trunchi_comun.php

Vezi materiile la care vei da teze la linkul :
http://www.isjbn.ro/upimg/MEN%2062281-11102013%20Discipline%20TEZE.PDF

Vezi materiile la care vei da BAC-ul în Anexa 1 de la linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4800-31-08-2010.zip

Toate cele bune.

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Pentru lista liceelor, precizează localitatea!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt din Bucuresti si vreau un profil la care sa nu fie prea multa fizica ca nu prea ma pricep, dar totusi sa pot sa ajung ceva in viata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce materii se fac la stiinte ale naturii si stiinte sociale?

| kyliejenner a răspuns:

Mai bun in ce sens? conteaza doar ce te atrage pe tine. gandeste-te.

| Stamatin_Cristina_2001 a răspuns:

Filologie e cel mai usor. Daca ai medie peste 8, poti opta pentru ştiinte ale naturii sau sociale, alege ce ti place mai mult, vorbeste si cu parinti, sau profesori. ★