| fcumynte a întrebat:

Buna cine ma ajuta si pe mine? Nu am mai facut mate din clasa a 8a si acum un prieten m-a rugat sa-l ajut cu niste teme.Am de rezolvat o problema cu proportionalitate.ce formula folosesc? funda :X

Răspuns Câştigător
| DarknessKirin a răspuns:

Pai daca e ceva gen
1/2 cu 2/4 le verificai cu ala de sus cu ala de jos de la celalalt cu ala de sus si ala de jos de la celalalt adica 1x4=2x2

6 răspunsuri:
| alexandra8787 a răspuns:

Produsul mezilor egal cu produsul extremilar.Ex:2/3 si 4/5 inseamna ca 2x5=3x4.Funda?

| DarknessKirin a răspuns (pentru alexandra8787):

2x5 nu este egal cu 3x4

| alexandra8787 a răspuns (pentru DarknessKirin):

Daca nu sunt egale, nu inseamna ca este gresit exercitiul. Spui pur si simplu ca nu este egal produsul.Ai inteles? Iar daca produsul este egal spui si tu ca este egal, ca relatia este adevarata.Nimic mai mult!

| DarknessKirin a răspuns (pentru alexandra8787):

Eu stiu bine dar raspunsul nu este corect pentru a invata pe cineva

| alexandra8787 a răspuns (pentru DarknessKirin):

Te rog sa iti vezi de treaba, nu stii inca daca esti sau nu mai inteligent ca mine...Nu esti in masura sa vorbesti despre raspunsurile altora, mai ales ca nu sunt la intrebarea ta.Lasa-i pe altii sa comenteze!

| DarknessKirin a răspuns (pentru alexandra8787):

Nu am zis ca sunt mai inteligent ca tine, am zis ca raspunsul nu este clar straight face