| 앨리스 a întrebat:

Cine ma poate ajuta? Nu inteleg,la trigonometrie, avem acel tabel cu toate valorile unghiurilor in 30, 45,60 de grade in cosinus,sinus, tangenta si cotangenta DAR cum ajungem la acele valori, adica de unde le avem?

Răspuns Câştigător
| teodora200004 a răspuns:

Pai avem ΔABC, dreptunghic in B[B=90].Luam unghiul C=30. AC, ipotenuza= 2. BC=√3 si AB=1. sinus de C [30] este egal cu cateta opusa [AB] supra ipotenuza [AC] adica, 1 pe 2. cosinus de C[30] este egal cu cateta alaturata [BC] supra ipotenuza[AC], adica √3 pe 2. Sper ca ai inteles happy Funda? big grin

4 răspunsuri:
| FunKyPunKyGirl a răspuns:

Sinus=lungimea catetei opuse supra lungimea ipotenuzei
cosinus= lungimea catetei alaturate supra lungimea ipotenuzei
tangenta= lungimea catetei opuse supra lungimea catetei alaturate
cotangenta= lungimea catetei alaturate supra lungimea catetei opuse

| JulietthA a răspuns:

Studiaza cercul unitar

| Delay a răspuns:

O cale este prin notare.De exemple cu 30. Facem un triunghi dreptunghic abc, si notam latura opusa unghiului de 30 a, si ipotenuza 2a, prin teorema lui pitagora a 3-a cateta este Radical din 3 x latura; Sin:Raportul dintre opus si iponetuza este a/2a=1/2; cos este radical din 3xa/2a=radical din 3/a; Si tot asa, la 45 trebuie sa tii cont ca intr-un triunghi dreptunghic isocel ip este latura x radical din 2
Sursa:clasa a 7-a

| Delay a răspuns (pentru Delay):

Basiclly,ajuta mult sa notezi cu a