| Bogdanbruno a întrebat:

Cineva care a sustinut examenul de clasa a VIII-a ...imi poate da si mie un sfat,cum sa invat? Adica, sunt esentiale testele acelea din carti? Sa le fac? Va astept cu mai multe sfaturi. Dau funda celui mai bun raspuns!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lucreaza multe teste din alea. Examenul la mate nu e greu, problema e cel la romana. La romana, ar fi bine sa inveti niste mici smecherii. Sa inveti structura compunerilor pe care o vei avea de facut. De exemplu, pentru textul argumentativ structura ar fi cam asa:
P1:Iti formulezi opinia fara argumente.
P2tonguerimul argument-exemplificare+dezvoltare
P3:Al doilea argument-analog
P4: Concluzia
Tu ai tot felul de posibile compuneri, carora trebuie sa le stii structura: semnificatia titlului, mesajul operei, apartenenta la X etc. Funda?

| Bogdanbruno explică (pentru anonim_4396):

Deci spui ca sunt esentiale acele teste, nu? Am o carte plina de modele de examene si la mate si la romana..Mai sunt vreo 3 luni pana la examen, eu zic ca se pot face multe cu munca...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bogdanbruno):

Foarte bine. Ar fi bine sa stii, de exemplu la mate bine unghiurile dintre plane si distantele din corpurile acelea(piramida patrulatera, triunghiulara, prisma etc.)

3 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Cum să înveţi? faci notiţe, rezumate cu tot ce trebuie învăţat, la mate scrii formulele până le reţii, faci probleme să te obişnuieşti, la română trebuie să înveti structura, tot ce se cere la examen pentru fiecare punct, faci exerciţii în clasă, dacă nu întelegi unele chestii la mate sau română poţi lua şedinţe pentru meditaţii.
Ceea ce ai auzit tu probabil cu pastile / alte metode ciudate de învăţare sunt doar prostii.
Eu am dat simulari fără să învâţ nimic si fără să repet nimic şi am făcut de 7 la fiecare materie.
Asta înseamnă că ai învăţat, nu să te apuci pe ultima sută de metri să repeţi ceva ce nu ai învăţat că uiţi imediat şi nu ai făcut nimic.
Învaţă pas cu pas, exerciţii, probleme, subiecte cauţi pe net să le rezolvi şi o să iei notă mare.