| lmaoisme a întrebat:

Buna, cred ca voi lua o nota mica la mate in E.N. si habar nu am ce sa fac, nu ma asteptam la asa subiecte, eu am facut foarte multe modele de examene din anii trecuti si foarte multe meditatii, dar nu cred ca trec de 6. Plang de cand am plecat de la scoala. Habar nu am ce sa fac pentru ca mie din contra, chiar imi place matematica, dar sunt devastata de ce s-a intamplat. La romana iau 8 si ceva, poate chiar 9, nu stiu, dar la mate nu ma asteptam la asa subiecte, eu aveam in cap ca la mate o sa iau un 8-8.50 la subiectele pe care le-am facut pana acum, dar asta mi-a pus capac. Credeti ca un liceu de 7 si ceva aproape 8 este bun? Apropo, sunt din Bucuresti, recomandati-mi ceva ca nu stiu ce sa fac sad

8 răspunsuri:
| Anon31241212 a răspuns:

Buna! In anul in care am dat eu, s-au luat cele mai mici note de pana atunci. La clasele de mate info la care se intrau cu 9.50-9.60, in anul meu s-a intrat 8.70-8.80. Multa lume s-a plans de mate. Nu dispera! Inseamna ca anul asta se va intra cu medii mici. La noi fusese nasol tare la romana. Nuj daca jumate din clasa facuse peste 8, 8.50. Ba da toti am intrat unde voiam. Eu dupa ce am vazut nota la romana am zis ca nu intru, ca mi se incheie viata. Frate si am stat 3 saptamani cu stresul ca cine stie unde voi intra. Ba si cand am vazut ca am intrat cu 8 si ceva unde mi-am dorit, am fost super fericita. Nu te teme. Daca nu intrii unde vrei, o sa te poti transfera dupa happy Eu cred ca ce e al tau e pus deoparte si sa stii ca in ziua de azi la scoala nu se prea mai face carte, pentru bac tot o sa trebuiasca sa faci prega. Eu nu sunt din Bucuresti si nu stiu sa iti recomand un liceu. Cand completezi lista, sa pui cat mai multe optiuni si 50 de optiuni daca e nevoie, ca sa te repartizeze din prima, nu sa pici in a doua repartizare. Iti doresc mult succes si nu te mai amari. Sunt niste cretini astia care fac subiectele. Viata ta nu se rezuma doar la un examen stupid. O sa te poti transfera, in cazul in care nu iti place clasa unde vei fi, exista solutii. Multa bafta!

| lmaoisme explică (pentru Anon31241212):

Multumesc din suflet

| Anon31241212 a răspuns (pentru lmaoisme):

Nu ai pentru ce! Cu mare placere!

| Petrovic a răspuns:

Stai liniștit. Pentru toată lumea există loc. Stai liniștit.

| lmaoisme explică (pentru Petrovic):

Inteleg asta, dar mi se pare de rahat ca o eleva de 8-9 sa intre la un liceu de 7 doar pentru ca subiectul a fost de rahat. O sa incerc sa trec peste. Merci de raspuns happy

| ΣηJΦY a răspuns:

Salut! Tin sa precizez ca si eu la matematica am dat ieri evaluarea, dar am facut-o praf laughing.Ma asteptam, la fel ca tine, sa iau un 8.50-8.70 maxim 9 dar mai mult nu, dar am luat-o peste bot si cred ca o sa iau un 7.70.In primul rand trebuie sa te calmezi si sa te gandesti ca nu este un capat de lume, important e sa fii sanatoasa si fericita pana la urma.In al doilea rand, treaba e ca la liceele mari din Bucuresti, precum Sincai, Lazar, Vianu nu prea are nimeni loc, decat elevii lor care au facut gimnaziul acolo si care sunt foarte foarte bine pregatiti, pentru ca acolo sunt si profesori de top.Acum, sa stii ca nu inseamna ca daca nu termini la Lazar de exemplu nu o sa fii cineva. Dimpotriva, chiar daca esti la un liceu de 8 sa zicem, poti invata in continuare pentru ca trebuie sa fie acolo macar un profesor bun care sa isi dea interesul, dar cu siguranta vor fi mai multi.Important e sa te linistesti, sa alegi un liceu in apropierea ta ca sa nu calatoresti de la un capat al Bucurestiului la celalalt toata ziua si sa iti alegi un profil in functie de ce iti place tie sa faci, ce iti e mai usor sa faci si ce te intereseaza mai mult. Evaluarea nationala e doar o tampenie, ca sa nu zic altceva laughing. Mult succes in continuare si o vara frumoasa, plina de bucurii!

| lmaoisme explică (pentru ΣηJΦY):

Acum, fiecare cu norocul lui. Succes!

| Anon31241212 a răspuns (pentru ΣηJΦY):

Sa stii ca ai mare dreptate! Uneori elevii nu trebuie stresati atat sau sa fie de 10 pe linie, cum se exagereaza la liceele de top. Trebuie traita viata. Si de multe ori mai degraba cei care au note mai modeste se descurca mai bine in viata. Mult succes si tie!