| Diana202 a întrebat:

cum pot sa aflu compozitia procentuala a oxidului de calciu?

1 răspuns:
| MaTrIx8378 a răspuns:

Sincera sa fiu, toata lumea ti-a explicat cum afli concentratia pe cand tu ai zis clar 'compozitia procentuala' daca nu ma insel.

pai: indicii 1 [la carbon] 2 [ la sodiu] si 3 [la oxigen] exprima numarul de atomi ce constituie o molecula de Na2CO3.
afli M [masa moleculara] care banuiesc ca stii cum se afla si da 106 g/mol [sper ca am calculat bine ]
cu regula de 3 simpla afli pe rand compozitia in procente a fiecarui element.

daca in 106 g Na2CO3... 46 g Na
atunci in 100g Na2CO3... x g Na.
si asa faci cu fiecare element.

ar trebui sa obtii: 43. 39% Na, 11. 32% C si 45. 28% O.
sper ca ti-am putut fi de folos