| damonstefansalvatore a întrebat:

Care este starea naturala a oxidului de calciu?

Răspuns Câştigător
| tutututututu a răspuns:

Starea naturala

Calciul este foarte raspandit in natura sub forma de compusi:fluorura de calciu, carbonat de calciu care formeaza zacaminte mari in scoarta pamantului sub forma de calcar, creta si marmura; sulfatul de claciu raspandit sub forma de ghips; fosfatul de calciu intra in compozitia fosforitiilor si a apatitului.Calciul se mai gaseste in oase, in cojile de oua.Nu se gaseste liber in natura din cauza reacticitatii chimice mari.Calciul se prepara prin electroliza topiturii de clorura de calciu in amestec cu florura de calciu.

In aer la tempertura obisnuita calciul se acopera repede cu un strat de oxid.de aceea se pastreaza in tuburi inchise,fara aer sau in glicerina; incalzit,arde cu flacara rosiatica,vie si se transforma in oxid:
Ca + O = CaO
Varul nestins(CaO)-folosit in constructii, la fabricarea clorurii de var, a carbidului, la purificarea sucului zaharat in fabricile de zahar.

1 răspuns:
| gaoaza a răspuns:

Este varul nestins si cel mai des se gaseste praf, de culoare alb, alb-galbui