| natynataly2230 a întrebat:

Cum se scoate rad x-1=7?

Răspuns Câştigător
| Xenya a răspuns:

Ce este sub radical? este x-1?
1)Trebuie sa pui conditii de existenta la ce este sub radical.
2)Daca sub radical este x-1...o sa ridici la puterea a doua si pe x-1(dar dupa formula) si pe acel 7.
3)Restul este simplu.
Multa bafta!

8 răspunsuri:
| LucianStroe a răspuns:

Poti sa intrebi astfel ca sa intelegem si noi?

| Xenya a răspuns:

Ce inseamna acel rad?

| Marybm a răspuns:

Radical din x este egal cu 4

| Northern a răspuns:

Păi, x-1=7 e o ecuație în care x=7+1,x=8,deci radical din x este egal cu radical din 8, adică 2 radical din 2.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă ai radical din ( x - 1 ), atunci ridici toată ecuaţia la puterea a 2-a.

Dacă ai DOAR ( radical din x ) - 1 = 7, atunci treci pe 1 în dreapta şi apoi ridici toată ecuaţia la puterea a 2-a.

Toate cele bune.

| natynataly2230 explică (pentru Xenya):

Radical

| natynataly2230 explică (pentru Marybm):

Mie in culegere imi da 50

| Xenya a răspuns (pentru Xenya):

Reformulez...la punctul 2)daca ridici la puterea a doua pe radical din x-1 asta o sa insemne ca pica radicalul si o sa ramana doar x-1.si trebuie sa il ridici si pe 7 la puterea a doua.