| Alessiamariia a întrebat:

-Buna!
Daca nu am facut liceul Tehnic Media nu mai pot iesi prezentatoare tv? Pot face direct cursurile de la IMA sau este obligatoriu si liceul?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Ar fi bine sa stii ca:
1.Prezentatorii de la toate televiziunile ( nu numai cele ale trustului "Intact"!) sunt absoventi ai unei facultati(marea majoritate, absolventi ai fac. de litere sau de jurnalism).
2. Un simplu curs, structurat sau nu pe mai multe module ( cum este cel de la IMA) nu tine loc de studii universitare! ----conditia legata de studiile universitare este o cerinta de angajare la oricare dintre televiziunile cunoscute.
3. Taxa pentru un curs de 3 luni la IMA te va costa 1500 euro!(http://www.intactmediaacademy.ro/inscrieri/mecanismul-de-inscriere/). La sfarsitul unui asemenea curs( care de fapt este un simplu curs care te ajuta sa-ti dezvolti competentele in a seziza informatiile importante si a le sintetiza), DAR fara a avea, in plus, acele studii universitare de licenta, te vei alege cu o "hartie", pe post de diploma fara valoare, numai buna buna de pus la sertar!

Taxa pentru 1 an de studiu universitar ( in cazul in care ai fost admisa pe locuri "cu taxa") este mai mica decat taxa pentru cursuri IMA! --- de exemplu, la facultatea de jurnalism Bucuresti, taxa anuala este de aprox.721 euro!
4.Decizi sa urmezi cursuri IMA dupa finalizarea studiilor universitare de licenta --- in niciun caz dupa finalizarea studiilor liceale! In caz contrar, te alegi cu o diploma "de sertar".

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

La IMA nu poti intra fara liceu.Asa cum prezentatoare tv nu poti fi fara facultate.

| Alessiamariia explică (pentru darrio2007):

Eu m-am referit la altceva, stiu ca liceul este obligatoriu la fel si facultatea. Dar am intrebat daca trebuie neaparat un liceu cu aceeasi specializare ca cel Tehnic Media sau pot face orice liceu si dupa facultatea si cursurile.

| neutrino a răspuns:

Acest liceu nu este obligatoriu.

| Alessiamariia explică:

Cand am intrebat daca este obligatoriu liceul m-am referit daca este obligatoriu un liceu specializat in asta ca Liceul tehnic Media sau pot face orice liceu si dupa pot face cursurile?