| IuliS3 a întrebat:

Buna. Daca termin profilul filologie pot sa urmez facultatea de constructii ( inginerie civila )?
Ce facultati sunt pe baza de dosar in acest domeniu?

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă te duce (capul), poți. Ar trebui să fii BUN la mate, fizică și alea-alea or' tu la filo, faci așa ceva, din părți

| johnnny123 a răspuns:

Într-o altă întrebare spuneai că nu ai mai făcut matematică din clasa a XI-a (și bănuiesc că nici cu fizica nu stai grozav având în vedere că ai fost la filologie).

Presupunând că ai putea să intri la facultatea de construcții, crezi că ai face față?

| Noh8pls a răspuns:

Da, dar o sa fie un pic cam dificil pentru ca o sa faci mate, fizica și mecanica la greu. Cel puțin la utcb, profesorii te iau de la 0 în ceea ce privește toate materiile. Chestia e sa fii atent la cursuri și seminarii(mai mult la seminarii) și sa întrebi acolo unde nu știi pentru ca ei își vor găsi timp sa îți explice ce și cum.
Și... despre dosar, poți sa aplici pentru cfdp, civile, instalații, hidrotehnica, geodezie și utilaj tehnologic (la inginerie în limbi străine nu știu cum stau lucrurile pentru ca la un moment dat se dădea un examen de competente)?

| AXandraA a răspuns:

Eu zic că se poate, depinde doar de tine.
Aparent nu ești singura în situația asta:
https://filologinginerie.blogspot.com/