| Betyyyy a întrebat:

de ce este temperatura marime fizica scalara? Ms...fizica asta

Răspuns Câştigător
| babygyrl a răspuns:

Marimile fizice scalare sunt caracterizate de :valoarea numerica si unitatea de masura. Exemple:masa, temperatura, lungimea, densitatea, caldura, intensitatea, tensiunea, rezistenta electrica, puterea electrica.
Marimile fizice vectoriale sunt caracterizare de:valoare numerica, unitate de masura, punct de aplicatie(origine), directie si sens. Ex:greutatea, forta elastica, forta de frecare, deplasarea, viteza.
Temperatura este o marime fizica scalara pentru ca are valoare numerica si unitate de masura, pe cand marimile fizice vectoriale au in plus directie, sens si punct de aplicatie. fundita?

4 răspunsuri:
| cretzufinish a răspuns:

Mai exact se poate masura printr-o unitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca esti tu proasta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cea mai utilizata scara termometrica este

| MeElla a răspuns:

Temperatiura este o marime vectoriala...cauta si pe wikipedia.