| Lyndsey a întrebat:

De ceva timp incoace am ales sa deschid mai larg ochii spre cei din jur. Si nu mare mi-a fost mirarea sa vad ca exista oameni inteligenti, cu o fata care transmite asta.
Imi pare rau ca mi-am petrecut un timp pierzand practic vremea, cu oameni nepotriviti. Ce poti invata din problemele lor, atata timp cat nu au cale de rezolvare? Toti adolescentii, mai nou, sunt indragostiti si adolescentele se urca in masina oricui, pentru o plimbare. Nu e deloc ok asa.
Astazi mi-am dat seama va prietenii nu sunt prieteni. Cineva care odata imi era prieten, acum imi intoarce spatele pe motivul ca nu sunt cum si-ar dori. Bine, asta nu e prea important, fiindca ma asteptam ca intorcandu-se dinafara sa se schimbe. Pana la urma toti calatorim, dar...
Omul trebuie sa-si respecte anumite limite morale si sa nu le incalce. Unde mai sunt tinerii de altadata care se prezinta curati inaintea Domnului?
Noi, adolescentii care inca au ramas treji, cum ne putem proteja de acest "virus" modern? Exprimati-va parerea.

5 răspunsuri:
| Miree a răspuns:

Textul este destul de bun. Trebuie să ai mai mare grijă la ortografie. Ai mai mâncat din litere şi semnele de punctuaţie nu sunt puse corect, dar graba e de vină.
Dacă vrei mai multe detalii despre ceea ce ai greşit şi ceea ce ai făcut bine, nu ezita să-mi dai un mesaj! Ai făcut un text bun pentru început!

| neutrino a răspuns:

Ce-i frumos este frumos, si lui Dumnezeu ii place, si daca ne uitam la bustul din avatar( sper ca este al tau) tragem concluzia ca si Domnul s-ar infecta cu "virusul" modern. In rest, sunt de acord, in mare, cu gandurile tale!

| Lyndsey explică (pentru neutrino):

Ochiul tau e putin cam critic. tongue
Poza e de foarte mult pusa, nu are legatura cu mine.
Referitor la intrebare, ce poti sa mai adaugi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Voi, adolescentii ce ati ramas inca treji, puteti continua sa ramaneti treji. Sa nu uitati cei 7 ani de acasa si sa nu intrati in transa celor ce nu au cei 7 ani de acasa. Fiti respectuosi,buni, darnici, sa aveti puterea de a ierta, de a arata celor din jur unde au gresit, ce e bun si ce e rau.Chiar daca nu sunteti convinsi ca ii aduceti pe calea cea dreapta,macar ati incercat.
Acest virus s-a nascut aici,pe pamant din cauza tehnologiei rapid avansata,din cauza,,liber in Europa,,acolo unde virusul colcaie de mult timp.Din cauza ca majoritatea parintilor sunt plecati in occident, nemaiputand avea grija de copii lor. Fara parinti care sa le aratate ce e bine sau ce e rau, fara a-i putea carmi in viata, copii apuca alte cai(gresite), isi formeaza o personalitate total diferita decat ceea ce reprezinta.
Tinerii de altadata sunt acum parintii acelor adolescenti care n sunt tocmai treji.Internetul,tv-ul si nu numai sunt doar o tactica de a manipula adolescentii, e parte din sistem. Tot ce vedem la diferite emisiuni, de moda, de fite, fac ca acesti adolescenti sa copie acele vedete sau ce panarame mai fac ele.Si vor si ei, aceleas fite, aceleas gesturi, imbracaminte si manele.
O zi buna si te sfatuiesc sa ramai treaza.

| AlinaPrisecaru a răspuns:

Consider ca depinde doar de noi daca ne vom schimba sau nu. Spre exemplu eu sunt buna si politicoasa chiar si cu persoane pe care nu le prea suport din anumite cauze, una din ele fiind ca si la tine, ca mi-au intors spatele persoane de la care nu ma asteptam sa o faca. In relatii pun suflet si am fost ranita de fiecare data si, ghici ce, am zis ca de acum imi voi bate joc de baieti si ca nu voi mai pune suflet. Dar nu pot, asta explica si faptul ca sunt cu un baiat de 6 luni de zile. Cum suntem noi, consider ca asa vom fii in continuare. Alegerea e a noastra.