| Lyndsey a întrebat:

De ceva timp incoace am ales sa deschid mai larg ochii spre cei din jur. Si nu mare mi-a fost mirarea sa vad ca exista oameni inteligenti, cu o fata care transmite asta.

Imi pare rau ca mi-am petrecut un timp pierzand practic vremea, cu oameni nepotriviti. Ce poti invata din problemele lor, atata timp cat nu au cale de rezolvare? Toti adolescentii, mai nou, sunt indragostiti si adolescentele se urca in masina oricui, pentru o plimbare. Nu e deloc ok asa.

Astazi mi-am dat seama va prietenii nu sunt prieteni. Cineva care odata imi era prieten, acum imi intoarce spatele pe motivul ca nu sunt cum si-ar dori. Bine, asta nu e prea important, fiindca ma asteptam ca intorcandu-se dinafara sa se schimbe. Pana la urma toti calatorim, dar...

Omul trebuie sa-si respecte anumite limite morale si sa nu le incalce. Unde mai sunt tinerii de altadata care se prezinta curati inaintea Domnului?

Noi, adolescentii care inca au ramas treji, cum ne putem proteja de acest "virus" modern? Exprimati-va parerea...

6 răspunsuri:
| Dariusuu a răspuns:

Cum ne putem proteja? Nu ştiu în ce categorie să mă încadrez sincer.Am tot felul de prieteni, bine nu chiar prieteni să zicem că am cunoştinţe.

Şi chiar aş vrea să te întreb.

Ce înseamnă pentru tine a fii inteligent?

Fiecare persoană te vede diferit, puţini te văd cum eşti cu adevărat.
Şi mie îmi pare rău că mi-am petrecut timpul cu oameni răi care cât de mult m-am străduit nu am putut să-i fac să fie mai buni pentru că aşa sunt ei.

Alege-ţi prieteni cu grijă iar cei care nu te fac să te simţi bine în preajma lor uită-i. Împarte fericirea cu persoane care merită.

Uite ce spunea John Collins.

''În vremurile bune prietenii ne cunosc.În vremurile grele, noi îi cunoaştem pe ei. ''

| Lyndsey explică (pentru Dariusuu):

Un om inteligent isi costruieste viata pe anumite principii. Un om inteligent pare superior, iar tu vrei sa ajungi pe aceeasi treapta. Un om inteligent se implica mai mult rational, decat sentimental. etc
Dar pentru tine? :d

| Dariusuu a răspuns (pentru Lyndsey):

Un om inteligent are grijă să-şi trăiască viaţa cum poate el mai bine, are grijă să râdă cât poate, are grijă să iubească mult, are grijă să câştige respectul oamenilor inteligenţi şi iubirea copiilor.

| marin81 a răspuns:

Ai schimbat cumva religia?

| Lyndsey explică (pentru marin81):

Concluzie pe jumatate gresita. Nu am schimbat nimic, dar as putea-o face.
Cum ai ajuns la aceasta idee?

| marin81 a răspuns (pentru Lyndsey):

Insea,ma ca esti adeptul vreunei secte, am avut o banuiala