| anonim_4396 a întrebat:

De la inceputul anului scolar, ma simt tot mai dezorientata.adica in clasa a 6-a(acum sunt a 7-a)aveam mai mult timp de invatat, imi era drag sa ma duc la scoala... dar de acum cum v-am mai zis mi-e sila si de mine rolling on the floor dar de scoala. Am mai multe note de 4, si cred ca maine dupa amiaza se duce mama la scoala si o sa-mi vada notele, si nu stiu cum sa-i zic de ele, de fapt nu-mi zice nimic de note ca nu are ce sa-mi faca, ca daca atat pot eu, atat pot. dar mi-e rusine de ei(de parintii mei) ca cheltuiesc atati bani in fiecare zi cu mine si eu ii rasplatesc cu note mici... cum ar fi mai bine sa-i zic mamei de notele mele, sau sa afle singura cand se duce la scoala sa-mi vada notele? astept raspuns pana maine, 25 noiembrie, ora 12:00

5 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Te inteleg ca e greu. Si eu am simtit la fel. Ceea ce m-a schimbat a fost sa imi dau seama ca vreau sa invat pentru a ajunge cineva. Nu invata pentru altii, invata pentru tine. Spune-le notele parintilor tai. E cel mai bine.

| ydaa a răspuns:

Miha eu am note bunicele pentru vreau sa am note cat mai bune cu alte cuvinte nu peream pasa de scoala dar imi pasa de prpvesia pe care o voia vea in viitor eu sunt a 8 si in a saptea mi-a iesit o medie proasta raua dk e cea mai mica si a fost cel mai greu an pe care l-am avut acu in a 8 e mai usor dar mi-e groaza dea 7 ocum straduiestete sa iei note bune la materile neinsemnate eu asa fac bine ca am si eu un 4 un 6 un 8 si restul 9 si zece anul trecut eram paralela aveam 8 pe linie acu e mai usar nu stiu incearca sa te straduiesti sa copiezi si tu nu stiu

| ydaa a răspuns:

Da spune-i notele ca sa nu se simta inselata de poropriul copil ia-ti inima in dinti si zii

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poate nu iti calculezi timpul necesar invatatului.Nu stiu de ce, dar si mie mi se parea la fel la inceputul acestui an scolar(eu sunt in clasa a 8-a). Trebuie sa incerci sa iei note mai bune, nu sa te gandesti ca atat poti.Si eu am luat un 6 la franceza, dar apoi am dorit sa recuperez si intr-un test am luat 10.Cat despre acele note cred ca ar trebui sa ii spui mamei tale, sa incerci mai mult si sa te concentrezi asupra scolii.In plus ar trebui sa iti ordonezi gandurile si sa ai un scop(de pilda:in acest an vreau sa iau premiul...). Incearca sa iti multumesti parintii si macar sa le arati ca incerci sa iei note mari la scoala.Ar trebuii sa ii spui mamei tale, caci daca va afla de la scoala se va supara mai rau pe tine.Incearca sa le arati ca incerci sa le rasplatesti sacrificiile.Succes si mult noroc!

| IQOnly a răspuns:

Asta inseamna ca te-ai plictisit de scoala.In primii ani de gimnaziu incerci sa dai tot ce-i mai bun din tine si dupa aia incepi sa te obisnuiesti cu scoala si te plictisesti foarte repede de ea si cauti sa faci ceva mai distractiv.Si daca mama ta o sa se duca la scoala sa iti vada notele pe care tu le-ai ascuns e de rau.Mai bine sa ii spui de note acum pentru ca va fi mai putin furioasa decat atunci cand afla ca i-ai ascuns un lucru.