Întrebare recomandată | inconscient a întrebat:

Eu sunt clasa a opta si am hotarat ca vreau sa devin psiholog. Intrebarea mea: la ce profil ar trebui sa merg?
Initial, cand nu eram sigura de meseria pe care o voi face in viitor, voiam sa merg la filologie.
Imi plac mult limbile straine, geografia, istoria si urasc stiintele exacte.
Care e diferenta intre filologie si stiinte sociale? Daca merg la filologie mai pot face facultatea de psihologie?
Am nevoie de putin ajutor, va rog. Ofer funda si voturi.

Răspuns Câştigător
| BiuL a răspuns:

Dar nu conteaza profilul, poti face orice. Daca ar fi sa iti recomand ceva ar fi stiintele sociale. Facultatea conteaza, evident trebuie sa o faci pe cea de psihologie.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Facultatea de psihologie nu necesita un profil anume la liceu, asa ca poti alege ce vrei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu vrei sa turbezi de istorie poti sa dai filologie. doar stai linistita. munca in plus doar te tampeste si aici nu trebuie in plus.

| G28AEjdvjRaendnPrT a răspuns:

Iti trebuie un profil uman.

| CristinaMaria1987 a răspuns:

La profil uman (filologie sau sociologie)

| Ddo_Razvan_1995 a răspuns:

Facultatea pe care vrei s'o urmezi nu conteaza ce profil ai facut la liceu happy

| Andreeaa2407 a răspuns:

Eu sunt clasa a 9-a la Stiinte Sociale tot pentru PSIHOLOGIE. happy

E foarte interesant profilul si ajuta mult pe viitor!