| dariarosu24 a întrebat:

Îmi poate explica cineva care este diferența dintre filologie simplu și filologie intensiv engleză? În cazul în care optez pentru filologie simplu, este obligatoriu să susțin proba de verificare a cunoștințelor de limba engleză? Ofer coroană pentru cel mai bun răspuns!

Răspuns Câştigător
| Anaasstasssssiaa a răspuns:

Buna! Sunt la filologie BILINGV engleză, deci pot sa îmi dau cu părerea. Aici, unde sunt eu, se fac 5 ore de engleză pe săptămână, dar se includ și 2 optionale, nu cred ca la INTENSIV sunt acele opționale ( Better English și Successful writing) pe clasa a 9-a noi am făcut și GEOGRAFIA ANGLEI, aparține tot de engleză și este precum un Opțional.
Diferențele dintre filologie simplu și filologie intensiv engleză sunt orele de limba engleză, unde o sa înveți mult mai multe, decât la filologie simplu. Succes! :*

| dariarosu24 explică (pentru Anaasstasssssiaa):

Ai putea să îmi spui în mare în ce a constat testul ăla pe care l-ai dat pentru a intra la bilingv engleză, te rog? :*

| Anaasstasssssiaa a răspuns (pentru dariarosu24):

Pai a fost un test scris și oral. La scris trebuie sa știi terminațiile la verbe, sa traduci cât de cât, iar la oral, trebuie sa știi pronuntiile, cum sa citești adică.
Oricum, sunt foarte putini care nu au luat acest,, test ", nu îți face probleme.

3 răspunsuri:
| DevaPathPain a răspuns:

La intensiv engleza ai mai multe ore de engleza, atata tot. Nu, nu cred ca e musai sa mergi daca nu vrei, dar intereseaza-te la liceul respectiv.