| Stefy_Stefuta_1995 a întrebat:

Imi puteti spune ce este un text literal?

Răspuns Câştigător
| bybybby a răspuns:

Sigur a vrut sa spuna text literar.
Def. Textul literar este creaţia imaginaţiei autorului având drept scop sensibilizarea cititorului.

Particularităţi

textul are scopul de a sensibiliza cititorul
autorul modifică realitatea prin propria sensibilitate
prezenţa figurilor de stil şi a imaginilor artistice care dau o expresivitate textului
în text se observă îmbinarea elementelor reale cu elementele ficţionale
autorul prin intermediul temelor şi motivelor literare tratează valori general-umane: dreptatea, cinstea
apar personaje care participă la acţiune ( în op. epice)

1 răspuns:
| DanielVălean a răspuns:

Text literal sau literar?
Literal-scris litera cu litera, cuvant cu cuvant.
Pentru literar, citeste aici --> http://invatamromana.blogspot.ro/......terar.html