| Alinutza02 a întrebat:

Buna, imi puteti spune cum se traduc timpurile din engleza in romana? Adica luati un verb, de exemplu: to work si scrieti prima data in engleza si dupa in romana. Multumesc

Răspuns Câştigător
| Meow230 a răspuns:

Present Tense Simple
I watch TV daily. (Mă uit la TV zilnic.)
→ o acțiune pe care o fac în mod regulat
Află mai multe despre Present Tense Simple.

Present Tense Continuous
I am watching a movie right now. (Mă uit la TV chiar acum.)
→ o acțiune pe care o fac în momentul vorbirii
Află mai multe despre Present Tense Continuous.

Past Tense Simple
I watched a great movie last night. (Am văzut un film grozav noaptea trecută.)
→ o acțiune încheiată în trecut
Află mai multe despre Past Tense Simple.

Past Tense Continuous
I was watching TV when you called. (Mă uitam la TV când ai sunat.)
→ o acțiune întreruptă din trecut
Află mai multe despre Past Tense Continuous.

‘Used To’ Past
I used to watch TV a lot when I was a child. (Mă uitam mult la TV când eram copil.)
→ un obicei din trecut
Află mai multe despre ‘Used To’ Past.

Future Simple with ‘Will’
I promise I will watch the video as soon as you send it to me. (Promit că mă voi uita la videoclip imediat ce mi-l vei trimite.)
→ o promisiune
Află mai multe despre Future Simple with ‘Will’.

Future Simple with ‘Be Going To’
I am going to watch a show with John this evening. (Mă voi uita la o emisiune împreună cu John în această seară.)
→ un plan pentru viitor
Află mai multe despre Future Simple with ‘Be Going To’.

Present Perfect Tense Simple
I have just watched the news. Do you want me to tell you what’s new? (Tocmai m-am uitat la știri. Vrei să îți spun ce e nou?)
→ o acțiune care tocmai s-a încheiat
Află mai multe despre Present Perfect Tense Simple.

Past Perfect Tense Simple
I had watched that movie before Jane told me about it. (Văzusem acel film înainte ca Jane să îmi spună despre el.)
→ o acțiune care s-a încheiat înainte de un anumit moment din trecut

Sper ca te-am ajutat.

| Alinutza02 explică (pentru Meow230):

Multumesc mult

| Meow230 a răspuns (pentru Alinutza02):

Cu placere