| Rayyy a întrebat:

In matematica, un numar fractionar intre doua paranteze patrate inseamna partea lui intreaga, insa ce reprezinta un numar fractionar intre acolade?
Multumesc mult, dau funda!

Răspuns Câştigător
| jeleu_3231 a răspuns:

Partea fractionara, care este egala cu numarul - partea inteagra.
De exemplu : nr este 4, 25.
[4, 25] = 4.
{4, 25} = 4, 25 - [4, 25] = 4, 25 - 4 = 0, 25.
Sau mai simplu, ce e dupa virgula...

5 răspunsuri:
| yoo23 a răspuns:

Exact ce a zis iuly97.

| Steff_7182 a răspuns:

Salut!
{x}=x-[x], iar {x}este din[0; 1).
Pa pa si Bafta!

| iuly97 a răspuns:

Intre acolade - partea fractionara ( diferenta dintre numar si partea sa intreaga)

| laura810 a răspuns:

Buna! Un numar fractionar intre acolade reprezinta partea fractionara care se calculeaza astfel: numarul dintre acolade minus [artea lui intreaga, de exemplu: {5, 2}=5, 2-[5, 2]=5, 2-5=0. 2

| Roberta00 a răspuns:

Intre acolade este partea fractionara {a}=?