| reghi a întrebat:

Eu ma pregatesc pentru olimpiada la matematica si sunt in clasa a VIII-a. Va rog frumos ajutati-ma in legatura cu ecuatia: 3[x]-x=5 unde [x] este partea intreaga a nr x. Ce se poate face mai departe? Sau nu se mai poate (pentru ca al 2 termen nu este cu paranteze)?

3 răspunsuri:
| ZâmβέŤ a răspuns:

2x=5
x=2, 5.Asta este raspunsul corect si sunt cea mai buna din clasa. papa

| FallenHero93 a răspuns:

Pai 3[x] este intreg, 5 este intreg, deci si x este tot intreg. Asta inseamna ca [x] = x si deci poti sa inlocuiesti, obtinand: 3x-x=5, adica 2x=5, adica x=2, 5.
Dar, intr-adevar... daca inlocuiesti in ecuatie, nu se verifica. Probabil nu are solutii. (Si eu merg la olimpiada la mate, dar sunt la liceu)

| reghi explică:

Rezultatul nu e bun pentru ca am facut verificarea