| RobertXT a întrebat:

Cum se scoate partea fractionar dintr-un numar?

2 răspunsuri:
| Northern a răspuns:

Partea fractionara dintr-un numar este diferenta dintre numar si partea lui intreaga.
Ex1.{}-parte fractionara
[]-parte intreaga
{2}=2-[2]=2-2=0.
Ex2.{3,2}=3,2-[3,2]=3,2-3=0,2.
{-π}=4-π
Sper ca acum ti-e clar si sper ca partea intreaga stii ce inseamna si cum se calculeaza.
E bine sa stii si o proprietate a partii fractionare, pe care o poti folosi la multe probleme>
Oricare ar fi x apartine lui R, iar n apartine lui Z,{x+n}={x}.

Spor la exercitii!

| eternitate15 a răspuns:

Partea fractionara =partea zecimala.De exemplu, ai numarul 2.5. Partea lui fractionara se face astfel :din partea intreaga, scazi acel numar la care trebuie sa ii afli partea fractionara, in cazul nostru il scadem pe 2, 5. Partea intreaga este intregul din stanga (de ex la numarul 1, 78 partea intreaga este 1; la 7, 89 partea intreaga e 7 ) Acum, pentru numarul nostru, pentru 2, 5 partea intreaga desigur, este 2. Deci partea fractionara = 2 -2, 5 si este egal cu -0, 5. Sper ca te.am ajutathappy