| irina4219 a întrebat:

Buna! Întrebarea mea este legată de învățământul universitar la distanță, trebuie sa intri online cu profesorii în timpul orelor sau ți se trimit cursurile și vii direct la examene? In caz că diferă de la o facultate la alta, precizez că vreau sa dau admiterea la Universitatea din Brașov, facultatea de litere. Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Fiecare universitate /profesor procedeaza diferit.
Doar ei pot spune ce pretentii au.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista ore de curs in invatamantul la distanta si nimeni nu-ti trimite cursuri, tu trebuie sa le cumperi, sa inveti singur si sa te prezinti la examene.

| irina4219 explică (pentru Ioandelasal):

Și dacă nu-mi trimite nimeni cursuri, eu de ce trebuie sa plătesc taxa de școlarizare de 3500 lei, pentru a susține examenele?

| Ioandelasal a răspuns (pentru irina4219):

Trebuie sa platesti taxa pentru examene si fiindca nu ai intrat pe loc bugetat si este mai mica decat cei care sunt cu frecventa.

| irina4219 explică (pentru Ioandelasal):

Nu există criteriu pentru taxa. dacă nu ai posibilitatea de a ajunge la facultate frecvent și ești, practic, forțat de împrejurări să urmezi cursurile la distanță, automat ti se cere sa plătești taxa. Poți avea și media 10, nu contează. Nu exista locuri la buget pentru învățământul la distanță, ceea ce mi se pare penibil dat fiind că nici măcar cursurile nu le primim.