| littlecookies a întrebat:

La profilul uman, mai simplu ar fi la filologie sau la stiinte sociale? Unde este mai putin de tocit si la ce materii se dau teze? La filologie stiu ca se dau teze la Ș romana, engleza, latina si istorie/geografie. As vrea sa mai stiu daca la latina se face si gramatica. Dau funda! Si multumesc anticipatbig grin.

9 răspunsuri:
| GoldandSilver a răspuns:

La filologie iti recomand.Se face:romana 4 ore, engleza 3 ore franceza 9-10:2 ore 11-12:3 ore, latina 9, 10, 12:1 ora 11:2 ore, socio umane 2 ore.La stiinte sociale se toceste mai mult.

| GreenBubble a răspuns:

La filologie se da teza la romana, o limba straina (in funcie de profil, de exemplu la avansat engleza dai la engleza), latina, si istorie sau geografie la alegere.Si da, normal si de drept la latina se face si gramatica dar depinde mult de profesor sincera sa fiulaughing) Latina este considerata limba moarta deci sunt multi profi care o predau ca sa fie... si notele le pun mari...thinking Mai depinde si de noroc x_X

| Patty03 a răspuns:

Eu zic ca la filologie este mai putin de tocit. e mai usor. La stiinte socio-umane faci multa istorie. trebuie sa ai memorie buna pentru a retine date. La stiinte socio umane dai teze din romana istorie geografie engleza( daca e cu bilingv) latina sau spaniola. De astea stiam eu. Eu te sfatuiesc sa alegi filo. e mai usor si ai mai multe posibilitati pentru viitor.
Bafta! >big grin

| littlecookies explică (pentru Patty03):

Mersii! mai mult din curiozitate am intrebat, ca eram in cumpana big grin

| Patty03 a răspuns (pentru littlecookies):

Cu placere :*

| littlecookies explică (pentru Patty03):

Mda. am intrat pe stiinte sociale straight face

| Patty03 a răspuns (pentru littlecookies):

Nu e nicio problema. Am avut o colega care cu media 10 curat a intrat la stiinte socio umane pentru ca asa si-a dorit. Insa crede-ma ca diferenta dintre cele noua profile ( acum m-am interesat) este ca la filologie faci 2 ore de istorie si la stiinte sociale faci 3 ore. Acuma pentru o ora de saptamana nu e mare chin.
Succes in continuare! :*

| littlecookies explică (pentru Patty03):

:*

| RuxandraIoana a răspuns:

Mai...nu stiu exact cum e cu tezele... dar sincera sa fiu, iti recomand filologia. La stiinte sociale merita sa mergi decat daca vrei sa faci avocatura sau psihologie. E destul de usor la amandoua, nu se compara cu real. Totusi sfatul meu este sa te gandesti ce iti va fi de folos dupa liceu, in cazul in care vrei sa urmezi o cariera..facultate..blabla. La liceu e frumos oricum si inveti la materiile care iti plac si care sti ca te vor ajuta, nu va fi nevoie sa ai note foarte mari la tot. Concluzia: intre filo si sociale, clar filo! daca iti plac stiintele umaniste si te pricepi, o sa iti placa mult acolo.