| Lexys91 a întrebat:

Ma gandeam sa ma mut in Londra cu scoala de la anul dar mi-e frica ca nu o sa ma acomodez...
Poate cineva sa-mi zica daca e greu liceul acolo, cum e materia si daca te integrezi usor?
Multumesc anticipat...

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ce vise frumoase pot avea copii in ziua de azi, de parca s-ar putea muta cu scoala in cartierul alaturat, fara sa stie ca nu au vreo sansa daca parintii nu sunt angajati legal in Anglia, ori daca sunt dispusi sa platesca zeci de mii de euro pentru scoala aia.

| johnnny123 a răspuns:

Crezi ca este chiar asa de simplu? Spui "ma gandeam sa ma mut la Londra" de parca spui "ma gandeam sa ma tund mai scurt".

Este complicat sa te muti si de la o scoala din sectorul 3 la o scoala din sectorul 4, si tu vrei sa te muti la Londra fara sa stii nimic despre viata de acolo.

Fara sa vorbesti fluent engleza, fara resurse materiale semnificative si fara sa ai unde sa locuiesti, nu ai ce sa cauti la Londra. Mai ales in perioada asta tulbure in care statutul strainilor este tot mai sub semnul intrebarii. Stiu romani care locuiesc acolo de zeci de ani si sunt ingrijorati de ce se va intampla cu ei in perioada urmatoare.

Tu crezi ca te duci acolo si in urmatoare zi esti acceptata la o scoala si ai toate lucrurile asigurate?

| ALGator a răspuns:

În așteptarea unui răspuns mai bun dă mi voie la o părere (trăiesc de mulți ani in străinătate deși am făcut liceul în țară).
Teoretic, în afară de unele dificultăți în vorbirea englezei, liceul ca predare și materie se bazează pe mai puține cunoștințe. Dar se lucrează mai mult cu aceste cunoștințe și mai mult practic (proiecte, nu definiții).
Deci nu ar trebui să fie probleme pentru tine.
În schimb, atmosfera din liceu, adică dacă sunt mulți derbedei sau liceul e prost cotat, asta ar putea fi o problema socialmente vorbind.
Cred în schimb că profesorii au mult mai multă empatie pentru elevi. Un elev care își dă silința creste mult în ochii lor.
Deci, dacă se poate, un liceu mai bun.
Un liceu în Anglia ar putea fi o lansare relativ ușoară în societatea occidentală și chiar cu posibilitatea unei bune cariere în România după aceea.

| TCosminn a răspuns:

Tine minte te rog, oriunde si orice vei face, daca vei face cu frica nu va iesi bine, daca vei face cu incredere, siguranta, motivatie si convingere, va fi mult mai usor.

| Andrei34345 a răspuns:

Salut!
In primul rand trebuue sa stii destul de bine spre foarte bine engleza, atat cea uzuala pentru conversatii cat si cea academica pentru a putea intelege expresii si terminologiile folosite de profesorii de acolo.
Cat despre acimodare, asta depinde de tine! De personalitatea si caracterul tau. Englezii sunt destul de inchisi cand vine vorba de comunicarea cu strainii, dar sunt mult mai civilizati decat noi! (Cu mici exceptii desigur)
Asa ca daca esti prietenos, jovial si bine intentionat este foarte posibil sa iti gasesti un grup de amici cu care sa iti petreci timpul.
Iar materia, este mult mai usoara decat ce se face la noi. Daca sa zicem te duci acolo in clasa a 10-a, tu cu cunostintele de la noi esti peste ei cu 1 an sau 2.
Sper sa te ajute raspunsul meu, bafta!