| Tmcn a întrebat:

Pentru cei care au dat competenţele lingvistice (bac) anul trecut : Cum se deşfăşoară proba orală la engleză/franceză/română?

Răspuns Câştigător
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună!
Pe uşa fiecărei săli este afişată o listă cu elevii care trebuie să intre acolo.
Când intri găseşti pe masă multe bilete de BAC şi doi profesori.
Tu extragi un bilet, mergi în bancă, te gândeşti 5-10 minute cum vei răspunde iar apoi te muţi în prima bancă în faţa comisiei pentru a te asculta.
Biletul conţine trei cerinţe care constau în faptul că tu va trebui să abordezi trei subiecte diferite iar la ultimul va trebui să vorbeşti ceva mai mult. La primele două poţi spune numai câteva fraze.
Profesorii sau profesoarele prezente nu îţi vor spune pe loc ce notă ţi-au pus, îţi dai seama. Vei afla mai târziu.
Succes!