| Sebastian98 a întrebat:

Puteti sa-mi spuneti daca am facut ceva bun aici:
1.Noteaza cate un sinonim...
Piscuri-varfuri ramuri-crengi singuratate- singur
2.2 consecinte a utilizari cratimei in structura cu-nstelari
a. elidarea vocalei i
b. conservarea ritmului si a masurii versurilor
3.3 figuri de stil diferite (eu aici am o poezie e Si ploaiea vine alba... de Dragos Vicol)

alba, densa, calda- enumeratie /ceturi albe -epitet /ca vulpile roscate-comparatie

4.incadreaza textul dat pe baza a 2 argumente intr-un gen literar
Genul Liric( o sa le scriu cu linioara )
- prezenta eului liric care isi face simtita prezenta prin verbe si pronume l persoana I si II
-exista figuri de stil si imagini artistice.Modul de expunere predominant find descrierea care ete realizata prin folosirea figurilor de stil si a imaginilor artistice

5. Titlul Si ploaia vine alba... este alcatuit dintr-un substantiv ploaia un verb vine si un adj alba.
Autoril vrea sa arate frumusetea si inportanta ploi pentru oameni cat si pentru natura ( plante, animale )

Cam atat va rog sa-mi raspundeti repede

Răspuns Câştigător
| Ayiana a răspuns:

1.singuratate-solitudine
2.Mai erau: -rostirea intr-o silaba a doua cuvinte diferite;
-evitarea hiatului.
3.Nu se scrie,, ploaiea" ci,, ploaia''... Dupa parerea mea e bine.
4.-Fi mai atent la exprimare! - prezenta...prezenta.Te repeti! happy
-La a doua propozitie, ca sa eviti repetitia,, figurile de stil si imaginile artistice'', poti spune:Modul predominant de expunere este descrierea.
Sper ca te-am ajutat si ca nu te-ai suparat ca ti-am spus lucrurile acestea.Eu am vrut sa fiu corecta si sa-ti spun unde ai gresit (daca e cazul).winking

2 răspunsuri:
| RusuGheorghita a răspuns:

Ai luat 10!

| Sebastian98 explică (pentru RusuGheorghita):

Da mersi laughing Dar voiam o descriere